Най-старата правозащитна организация в Европа изключи Русия като член в състава й
Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) единодушно гласува за излючването на Русия от най-голямата и стара политическа и правозащитна организация в Европа. Гласуването бе с 216 гласа "за", нито един "против" и трима "въздържали се". Това автоматично премахва и възможността за руснаците да търсят защита от посегателства на държавата върху техните права пред Европейския съд по правата на човека.
Беларус е единствената друга европейска страна, която не е член на Съвета на Европа
Процедурата по изключването на Русия продължава с гласуване на Комитета на министрите на Съвета на Европа, с което членството ще бъде окончателно прекратено.
Русия се опита да изпревари изключването, подавайки заявление за доброволно напускане, но въпреки това гласуването на ПАСЕ се състоя.
Официалният мотив за изключването на Руската федерация е, че е “извършила тежки нарушения на Устава на Съвета на Европа, не изпълнява задълженията си към Съвета на Европа и не спазва ангажиментите си, поети към него".
Заедно с това имаше и съвместна декларация от италианския външен министър Луиджи Ди Майо, който е ротационен председател на Комитета на министрите (на външните работи) на Съвета на Европа, председателят на ПАСЕ Тини Кокс (Нидерландия) и генералната секретарка на СЕ Мария Пейчинович Бурич (Хърватия).
Те обявиха, че "със своите действия в Украйна руските власти лишиха руския народ от ползите на най-развитата сиистема в света за защита на човешките права, включително от юрисдикцията на Европейския съд за правата на човека".
"Изразяваме солидарност с руския народ, който по наше твърдо убеждение споделя демократичните ценности и се стреми да остане част от европейското семейство, към което принадлежи", се казва в декларацията. В нея се допълва, че в тези трудни времена е важно за Европа да застане силна и обединена зад Украйна, нейните власти и украинския народ.
Русия се опита да предотврати изгонването, като подаде заявление с напускане с аргумент, че враждебните към Русия страни от ЕС и НАТО продължават “линията на разрушение на организацията и общото хуманитарно-правно пространство в Европа"
Позицията на Русия е, че “няма намерение да се примирява с вредителските действия на колективния Запад“
Досега нито една държава не е била гонена от Съвета на Европа, откакто организацията е създадена през 1949 г.
През 1969 г. бе задействана процедура срещу Гърция, но военната хунта, която е на власт тогава, успява да напусне организацията преди да бъде изключена. По всяка вероятност в архива наСъвета на Европа сега ще бъде записано, че Русия изключена, а не напуснала.