НАТО увеличава присъствието си в Латвия и източната част на съюза

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
15:23 / 08.03.2022
953
НАТО увеличава присъствието си в Латвия и източната част на съюза. Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по време на брифинг след среща с президента на Латвия Егилс Левитс. По думите му това би трябвало да покаже на Русия, че НАТО е готов да защитава своите съюзници.

"Украинските войски и гражданите на страната са вдъхновение с куража си. Дадени са обаче множество цивилни жертви в конфликта, а хора продължават да напускат страната. Тази бежанска криза е една от най-големите, с които Европа се е сблъсквала. Има доказателства за цивилни жертви, а целенасоченото убиване на цивилни е военно престъпление. Хуманитарните коридори трябва да се уважават. Путин ще плати най-високата цена за агресията срещу Украйна. Вече започна да я плаща. Страданието на украинския народ е зловещо", обясни той.

Столтенберг е категоричен, че основна задача е да се гарантира, че конфликтът няма да ескалира и да излезе извън границите на Украйна.

"За да сме сигурни, че Москва няма да вземе грешните решения засилваме присъствието на НАТО. Повече от 200 кораба от средиземно море ще бъдат изпратени към региона на Латвия. Канада и Испания също ще изпратят допълнителни войски", каза още генералният секретар, цитиран от Нова нюз.

От своя страна президентът на Латвия Егилс Левитс заяви, че страната има намерение да увели средствта за отбрана като процент от БВП на страната.

"Нашите партньори от НАТО са поели ангажимента, че ако бъде нарушен чл.5 ще се изпълнят военните ангажименти на НАТО. Организацията ще защитава всяка страна членка. Атаката на Русия е и срещу демокрацията като цяло и срещу международния обществен ред. Обсъдихме различни алтернативи и мерки, които евентуално да предприемем. Би трябвало да сме готови да отговорим и на хибридни атаки, които Русия подготвя от години. Използва се дезинформация и лъжи. Центърът за висши постижения на НАТО е звеното, което се бори с този тип атаки. Нашата цел е да предоставим истинска информация на руския народ за действията на този режим", добави той.

По думите му ще бъдат предприети действия в контекста на новата реалност в Европа. "Русия е агресор и това ще бъде отразено в документите на НАТО", категоричен е той.

Виж коментарите (1)

Още по темата (4402):
28.04.2025 Путин обяви примирие
28.04.2025 Експерт по етикет и протокол: Срещата между Тръмп и Зеленски беше приятелска, тя ще промени хода на войната
26.04.2025 Тръмп: Може би Путин не иска да спре войната и може би ме заблуждава
25.04.2025 Зеленски отговори на Тръмп: Крим принадлежи на Украйна
21.04.2025 Мащабна въздушна тревога над Украйна: Експлозии в Киев, Николаев, Херсон и Черкаси
20.04.2025 Голяма американска медия прати Киев в Русия, Украйна чака извинение
Още новини от Международни новини:
МВнР: Силни ветрове, достигащи 8 степен по скалата на Бофорт, в т...
"Тя има потенциала да се превърне в историческа": Зеленски разкри...
Тръмп: Може би Путин не иска да спре войната и може би ме заблужд...
Според последната му воля: Папа Франциск бе погребан в базиликата...
"Турция продължава да се тресе като люлка": Две земетресения удар...
Намериха мъртва Вирджиния Джуфре, която обвини принц Андрю в изна...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).