© | | Окончателната равносметка след терористичната атака в Тунис показва, че са убити 22 души и ранени 44. С сряда двама нападатели, въоръжени с автомати "Калашников", стреляха по туристически автобус в центъра на столицата Тунис и след това продължиха да стрелят по укрилите се в музея "Бардо" хора. 17 от убитите са чужденци, петима са тунизийци.Сред убитите има петима японци, четирима италианци, двама колумбийци, както и по един гражданин на Австралия, Франция, Полша и Испания, една от жертвите е с неустановена още националност, а друга - все още не е идентифицирана.
Властите в Тунис обещаха безпощадна борба с тероризма.
Искам тунизийският народ да разбере, че сме във война срещу тероризма и че тези свирепи диваци не ни плашат", заяви президентът Беджи Саид Есебси.
Премиерът Хабиб Есид обяви, в нападението са участвали двама души, които са убити от полицията, но те може би имат съучастници.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун осъди по възможно най-строгия начин нападението и го определи като "отвратително".
ЕС и САЩ също осъдиха терористичната атака.
"Това засилва нашата решителност за по-тясно сътрудничество с нашите партньори, за да се справим с терористичната заплаха", заяви върховната дипломатическа представителка на ЕС Федерика Могерини.
ЕС възнамерява да използва всички налични инструменти, за да подкрепи напълно Тунис в борбата с тероризма и в реформата на сектора на сигурността, а също така и да гарантира, че демократическият преход и икономическите реформи ще бъдат от ползва на тунизиийците, и най-вече за младежта", добави тя.
"Стоим редом с тунизийския народ в този труден момент и продължаваме да подкрепяме усилията на правителството на Тунис по пътя към сигурен, проспериращ и демократичен Тунис", заяви от своя страна американският държавен секретар Джон Кери.
"Решително осъждам този терористичен акт. Изразявам дълбоки съболезнования на президента и тунизийския народ. Мислите ми са с тези, които загубиха своите близки, и с тези, които са ранени", се казва в изявление на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Световните информационни агенции коментират, че след свалянето на авторитарния режим на Бен Али през 2011 година ислямистка вълна е обхванала Тунис, макар и в по-малки мащаби в сравнение с Либия, Ирак и Сирия.
Много тунизийски младежи се бият на страната на "Ислямска държава" и други групировки, а част от тях са се завърнали в Тунис и са фактор за радикализацията на младежта.
В коментарите се посочват, че атаката ще се отрази негативно на туристическия бранш в Тунис, който и без това е засегнат от общата атмосфера на несигурност в целия регион на Северна Африка. |