Meta изтри стотици акаунти, разпространявали фалшиви новини за произхода на Covid-19
Собственикът на Фейсбук – "Мета платформс“, съобщи, че са изтрити над 500 акаунта в социалната мрежа, свързани с мрежа за дезинформация, която основно е била базирана в Китай, предаде Би Би Си.
Тези акаунти са ретранслирали твърденията на измислен швейцарски биолог с името Уилсън Едуардс, според когото САЩ се намесват в усилията за откриването на произхода на Covid-19.
Швейцарското посолство заяви, че е малко вероятно такова лице да съществува.
"Мета“ посочи, че кампанията в социалната медия, насочена към говореща английски аудитория в САЩ, Великобритания, и говорещи китайски в Тайван, Хонконг и Тибет, "като цяло е била неуспешна“.
През юли акаунт, твърдящ, че представя швейцарския биолог Уилсън Едуардс, обяви във Фейсбук и Туитър, че САЩ оказват натиск над учени от Световната здравна организация (СЗО), които проучват произхода на коронавирус, за да се хвърли вината за Covid-19 върху Китай.
Редица държавни медии в Китай публикуваха твърденията от профила на Уилсън Едуардс.
През август посолството на Швейцария съобщи, че е малко вероятно такова лице да съществува и отбеляза, че профилът във Фейсбук е открит две седмици преди този първи пост, а и има само трима приятели.
"Не е регистриран швейцарски гражданин с името Уилсън Едуардс и няма научни статии, подписани с това име“, посочи дипломатическата мисия.
В доклада си за ноември "Мета платформ“ посочва, че разследването на проблема открило "връзки с Китай, включително служители на компанията Sichuan Silence Information Technology, и лица, свързвани с китайски държавни инфраструктурни компании, базирани в различни части на света“.
Сайтът на Sichuan Silence Information Technology описва фирмата, като компания за мрежова и информационна сигурност, осигуряваща подкрепа на китайското министерство за обществена сигурност и CNCERT – ключов екип, координиращ операциите за бърз отговор на Китай в киберсигурността.
Фейсбук е изтрил 524 акаунта в мрежата, 20 страници и 4 групи, както и 86 акаунта в Инстаграм след преглед на съобщенията, фокусирани около твърденията на измисления швейцарски биолог.
Оригиналният пост на биолога първоначално бил споделен от акаунти във Фейсбук на измислени лица, а по-късно бил поет от автентични потребители, повечето от които били служители на китайски държавни инфраструктурни компании в над 20 страни, посочва "Мета“.
Компанията добавя, че операцията е използвала VPN (Virtual Personal Network) връзка за скриване на своя произход и за придаване на Едуард по-завършен профил. Освен това изглежда снимката на профила изглежда е създадена с изкуствен интелект.
Разследването на произхода на Covid-19 стана източник на напрежение между САЩ, Китай и други страни. Този произход продължава да е неясен почти две години след първия случай, отбелязва БТА.