Манджукова: В селищата, които са под руска окупация, е забранено преподаването на български език
Вярвам в четвъртата власт и моето желание е да ви привлека на моя страна. Проблемите на агенцията от 2018 г. повлияха на нейния имидж, както и двете ковидни години. На нас се отразиха изключително пагубно и много негативно, защото нашата работа е свързана с активно общуване. Предизвикателствата след като застанах начело на Агенцията за българите в чужбина бяха немалко, но предимно в две основни насоки – възстановяване и развитие на комуникацията на контактите на взаимодействие с българските общности в чужбина и в предоставянето на административната услуга за установяване на български произход.
Това каза изпълнителният директор на Агенцията за българите в чужбина Райна Манджукова на пресконференция на тема "30 години Агенция за българите в чужбина – подобряване на образа, приемственост и ново начало“, предаде БГНЕС.
Много от нашите общности се притесняваха да работят с агенцията, обясни Райна Манджукова и посочи, че по отношение на установяването на българския произход са открити много несъответствия в законодателството и много чисто административни препятствия, въпреки това, когато е постъпила на длъжност в Агенцията за българите в чужбина е заварила един млад и енергичен екип, с който половин година са се учили да работят.
Агенцията за българите в чужбина през последните месеци е успяла да създаде контакти със студенти от европейските страни.
"Получаваме подкрепа от нашите консули по места, защото те са в непосредствен контакт с нашите общности там“, отбеляза Манджукова. По думите ѝ за българите в чужбина е изключително важна обратната връзка.
По отношение на българите в Украйна, на чиято територия се води война, Манджукова каза, че не всичко, което агенцията прави, трябва да бъде публично достояние по ред причини. "Поддържаме контакти с всички български общности и организации, с частни лица всеки, който се е обърнал към нас с конкретна молба, е получил такава“, съобщи тя и допълни, че в селищата, които са под руска окупация, е забранено преподаването на български език. В украинските училища се преподава български език, категорична е Манджукова.