Магдалена Гигова: Остров Мавриций е една от перлите на Индийския океан
Сейшелите приличат на разпилян наниз от перли в Индийския океан – така изглеждат от самолет. Иначе са много красиво, блажено място с усмихнати и хубави хора. Това каза журналистът и пътешественик Магдалена Гигова в предаването "Денят на фокус“ на "Фокус“.
Тя разказа, че през 70-те години е създаден резерватът "Света Анна“, когато местните са започнали да осъзнават екологичните промени.
Като най-интересен тя определи остров Мойен. През 1962 г. английски журналист купува острова за 8000 паунда и започва да го облагородява. През 2012 г. той умира и е погребан на острова заедно с баща си. На Мойен няма питейна вода, но в момента той струва над 12 милиона паунда. "Там има невероятни дървесни видове и прочутите сейшелски костенурки, най-старата от които е Джордж – на 150 години. Всяка костенурка си има номер“, разказа Магдалена Гигова.
В съседство се намира "най-веселият затвор“, в който всеки е искал да попадне. Килиите там са били смесени, а затворниците са можели да ходят на плаж и да се забавляват.
Остров Мавриций тя определи като "една от перлите на Индийския океан“. Той е бил под управлението на Португалия, а после и Франция. "Островите са били необитаеми и всички, които са дошли, са привнесени отнякъде. Няма никакво расово и религиозно разслоение. Там има страшно много индийци, които са дошли като работна ръка, но те са вече шесто-седмо поколение“, обясни пътешественикът.
"Можеш да отидеш да плуваш с диви делфини, да отидеш на пустинен остров, където да ядеш морски таралежи. Ходихме да разхождаме лъвове в Касела парк. Не бива да се пропуска и Флика ан Флак, което е най-хубавият плаж и най-интересният пазар. Там е толкова пъстро, невероятно“, допълни Магдалена Гигова.
Тя разказа и за пътешествието си до Шри Ланка. В Пина вала се намира огромно сиропиталище за слонове. "Има една част, в която са дивите слонове и те си живеят там като в джунгла, просто се грижат за тях. В другата част са слонове, които са били работен добитък и са се отнасяли зле с тях, или са циркови слонове. Всеки си има гледач. Най-незабравимото преживяване е водопоят и банята за слона. Тогава всички магазини затварят, всички ресторанти прибират масите и от сиропиталището към град Пина вала тръгва една кохорта от слонове, тичащи към реката. Всичко това е заградено с ограда, за да не кривнат нанякъде. Влизат във водата и започват да се държат като 5-годишни деца – те се пръскат, поливат се, палуват и е наистина незабравимо преживяване“, разказа пътешественикът.
В резервата Тиала е най-голямото обиталище на леопарди в света – на 400 квадратни километра има 400 леопарда.