Крути мерки в големите европейски държави заради COVID-19
Коронавирусът засегна 190 държави по света, показват последните данни на университета "Джон Хопкинс". Потвърдените случаи извън Китай наближават 400 000, но вероятно заболелите са далеч повече, защото хората с леки или без симптоми не се тестват. Възстановените са повече от 100 000 души, а починалите – почти 17 000. Испания отбеляза най-тежкия си ден от началото на пандемията – с най-голям брой починали – 514 души. В Италия обаче, тенденцията към намаляване на смъртните случаи за щастие се запазва.
1 милиард и 500 милиона души по целия свят са поставени под пълна блокада в момент, в който държавите се опитват да намалят разпространението на вируса. Великобритания стана поредната европейска страна, която наложи строги ограничения на своите граждани.
"Край на свободата. Наредена е най-голямата изолация на обществото в британската история". Това е заглавието в лондонския "Дейли Телеграф", след като Борис Джонсън обяви затягане на безпрецедентните ограничения върху ежедневието на британците. Премиерът заяви, че на хората трябва да бъде позволено да напускат домовете си само за основни нужди: физически упражнения, медицински причини, да се погрижат на другиго или за пътуване към и от работа, когато е абсолютно необходимо.
Доскоро на Острова не вземаха никакви мерки за безопасност, но доклад на здравното министерство за евентуални стотици хиляди загинали стресна правителството.
Затягане на мерките обяви и Франция. От днес за срок от два месеца в сила влиза извънредно санитарно положение. А премиерът Едуар Филип предупреди, че сегашното положение може да продължи дълго.
"Много наши съграждани биха искали да възвърнат предишния си начин на живот, но това няма да стане скоро. Ограниченията ще продължат и дори ще бъдат затегнати. Ще следим за стриктното им спазване и това ще продължи още няколко седмици", каза Филип.
От днес французите ще могат да спортуват сами или с децата си веднъж дневно за не повече от един час и на разстояние до 1 км от дома си. Ще бъдат затворени и откритите пазари.
А Италия, която бе поставена на колене от коронавируса, отбеляза в понеделник второ поредно денонощие със спад на новите смъртни случаи. Така се подхранва надеждата за забавяне на пандемията, въпреки че починалите от вируса в страната вече са над 6 000.