Кошмарът в Испания: На всеки 7 минути умира човек
Към днешна дата в Испания 19 980 са заразените от COVID-19, 10 542 от тях са в болница, 1 141 са в интензивните отделения. 1002 са починалите до момента. Това сочат последните данни на Министерството на отбраната на Испания, съобщи българската журналистка Даниела Йотова, която от години живее и работи в Испания, цитирана от БГНЕС.
Към 20 ч. в четвъртък, когато обобщават данните, заразените в Мадрид бяха 6777, 590 от тях в интензивните отделения. 500 са починалите, между които двама служители на реда на 37 и 46 г. и медицинска сестра на 52. Нарастването на броя на заболелите е с 25% за 24 часа.
В понеделник – 16 март в Испания са умирали хора на всеки 16 минути, в четвъртък 19 март – на всеки 7. В болниците предоставят таблети на тежко болните, за да могат да се сбогуват с близките си и да ги видят за последен път. Някои не успяват.
Първите случаи на коронавирус в Испания са от февруари. В Мадрид, според графиката за развитието на пандемията, първият случай е в началото на март, на 5 март диагностицираните с COVID-19 са 200, а на 7 март вече имахме първата жертва на вируса, сподели Йотова.
Психолози започват работа с медицинските екипи на първа линия, интубаторите не достигат и опасенията са, че ще се повтори италианската драма – лекарите да решават кой да живее и кой да умре. От тази нощ хеликоптери започват да пръскат с дезинфектанти.
Интензивните отделения на болниците са в колапс. След животоспасяваща интубация пациентите остават там още 28 дни. Затова започват изграждането на полеви болници. В Мадрид 40 хотела са на разположение за изолация и лечение на по-леките случаи.
Най-засегнати са старческите домове. Телевизиите постоянно съобщават за нови огнища на зараза в тези центрове. Има заболели хора и от персонала там, съобщава журналистката.
Решението за карантина в Испания бе обявено на 13 март и въпреки, че ограниченията бяха предвидени да влязат сила след публикуването на закона, мерките бяха предприети още същия ден заради драстично увеличение на заболелите. Навън могат да излизат и да се движат хора само по единично и на дистанция един от друг, за да отидат до хранителен магазин, аптека или на работа. Работещите при проверка представят сертификат от фирмата, в който е описан маршрутът от местоживеенето до работното място. В автомобилите също не може да пътува повече от един човек. Допускат се изключения само за придружители до болнично заведение.
Мобилизирани са всички силови структури. На въоръжените сили им дадоха пълномощията, които има Гранична полиция. Дронове идентифицират нарушителите на карантината. Има много глобени, има и задържани. Забранени са разходките и в затворените жилищни комплекси. Изключение се прави единствено и само за деца с аутизъм, съобщава Даниела Йотова.
На фона на всичко това има и куриози. Хора са разхождали пластмасови кучета, та се наложи обяснение от телевизионния екран, че може да се разхождат домашни любимци, но живи, отбелязва журналистката.
Тя допълни още, че мерките са драконовски, забранени са пътуванията, спрени са много полети, хотелите не приемат гости. Затворено е всичко с изключение на аптеки, хранителни магазини и пунктове за продажба на цигари и вестници. Освен хората от медикосанитарния сектор, социалните услуги и разбира се, силовите структури, работят заетите в чистотата и в строителството, банките и застрахователите.
Тревогата, че Испания ще повтори драмата в Италия е голяма. На фона на това има и добра новина. 2 200 пенсионирани лекари от цялата страна се включват като доброволци в болниците, каза още Йотова.