Коронавирусът губи способността си да заразява по въздуха
Коронавирусът губи 90% от способността си да заразява по въздуха в рамките на 20 минути, сочи британско проучване, цитирано от "Гардиън".
Според направена за първи път в света симулация на това как заразата оцелява след издишване от инфектиран, това се случва най-бързо в първите 5 минути, след като вирусът попадне във въздуха.
Изследването е на учени от университета на Бристол.
Откритията показват, че спазването на физическа дистанция и носенето на предпазна маска остават най-ефективните средства за предотвратяване на разпространението на COVID-19. Вентилацията също е от значение, но вероятно има по-малко въздействие.
"Хората са се фокусирали върху недобре вентилирани пространства и мислят за предаване по въздуха от метри разстояние или в стая. Не казвам, че това не се случва, но мисля, че все пак най-големият риск е, когато сте близо до някого", обяснява водещият автор на проучването проф. Джонатан Рийд от университета на Бристол.
"Когато се отдалечите, не само аерозолът се разрежда, но вирусът става по-малко заразен", тъй като е изгубил част от способностите си с течение на времето.
Досега предположенията за това колко дълго оцелява вирусът в малки въздушни капчици се основаваха на проучвания, включващи впръскането му във въртящи се запечатани съдове.
С този метод американски изследователи установиха, че вирусът има способност да заразява и след три часа.
Подобни експерименти обаче не възпроизвеждат точно какво се случва, когато човек кашля или диша.