Конгресът на САЩ работи по законопроект за обявяване на Русия за държава-агресор
Конгресът на САЩ, съвместно с Белия дом, активно работят по законопроект, който ще позволи Русия да получи статут на "държава-агресор“, съобщава американският вестник The Hill, позовавайки се на свои източници в Капитолия.
Според изданието предоставянето на такъв статут е "половинчата мярка“ на фона на нежеланието на Белия дом да включи Русия в списъка на страните, спонсориращи тероризма, както поиска украинският президент Володимир Зеленски. В същото време в американското законодателство липсва терминът "държава-агресор“, което затруднява разработването на съответен правен акт.
В момента текстът на документа се съгласува с администрацията на президента на САЩ и законодателите възнамеряват да го внесат в Конгреса възможно най-скоро. Според The Hill, след разглеждане на законопроекта, той ще даде право на президента на САЩ лично да дава статут на "държава-агресор“ по отношение на всяка чужда държава, ако "тя участва в акт на агресия срещу Украйна“. Освен това държавният глава ще може да налага санкции на лица, ако те са "отговорни, замесени или съучастници" в подобни действия.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза по-рано, че администрацията на Джо Байдън работи със законодателите в Конгреса за увеличаване на натиска върху Русия, като същевременно се избягват негативните последици, които биха довели до включването на Руската федерация в списъка на страните, спонсориращи тероризма.
Белият дом подчерта през септември, че решението на администрацията на САЩ да не включва Русия в американския списък на страните, спонсориращи тероризма, е окончателно. Киев призова Вашингтон да включи Русия в него. Подобни предложения бяха направени от редица членове на Конгреса. Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова нарече тези инициативи "мярка от идиотски характер", предупреждавайки, че подобни действия на САЩ няма да останат без отговор от Москва.
В посочения списък може да попаднат държави, които според Вашингтон "многократно са подкрепяли актове на международен тероризъм". Американската администрация има широки правомощия по отношение на налагането на санкции срещу лицата от списъка. Министерството на финансите на САЩ може да предприеме действия срещу тези юридически и физически лица, както и държави, които търгуват с държави от списъка. Към момента списъкът включва Иран, Северна Корея, Куба и Сирия.