© | | Няма да позволя да имате повече проблеми с газа. Това обеща турският премиер Реджеп Ердоган на българския си колега Бойко Борисов по време на съвместно заседание на двете правителства в Анкара. Ердоган лично съдействал споразумението за свързването на газопроводите ни да се подпише още веднага, обясниха от нашата делегация.В началото на деня имаше притеснения, че турската държавна газова компания няма нужния лиценз, за да парафира документа. По-късно проблемът беше решен с енергичната намеса на Ердоган, за което Борисов специално му благодари. Икономическите министри на двете страни имат 2 месеца, за да подготвят документите за тръбата. Засега не са ясни какви са параметрите на газопровода. Според експерти и за двете държави ще е изгодно капацитетът на тръбата да е от 5 - 10 млрд. куб. метра, което би я направило истинска алтернатива за доставките по Южния газов коридор.
След разговора си с Ердоган Бойко обяви, че се подготвя среща между премиерите на България, Турция и Гърция, за да се ускорят хидроенергийните проекти "Тунджа" и "Марица".
Преди това Борисов ще събере във Варна Ердоган и катарския му колега на форум през май за възможните инвестиции на двете държави в България. Комети пък ще возят туристи от Варна и Бургас до Истанбул. По време на срещата в Анкара беше подписана съвместна декларация за създаването на Съвет за сътрудничество на високо ниво. Вчера беше подписано и споразумение за фериботните връзки между пристанищата на България и Турция.
Два часа заседаваха съвместно правителствата на България и Турция в Анкара. В него взеха участие осем български министри и бяха подписани 17 двустранни споразумения.
По думите на турския премиер отношенията между двете държави са на много високо ниво. И въпреки че българският износ за Турция е достигнал през 2011 г. 3,37 млрд. долара, Ердоган посочи, че обема на стокообмена не задоволява двете държави и трябва да се ускори.
"България е най-важният търговски партньор на Турция на Балканите", каза той. Според него трябва да се ускори и решаването на проблемите с наводненията, които Тунджа, Марица и Арда предизвикват. От своя страна премиерът Борисов пък посочи, че следващата година започва строежът на "Горна Арда". За решаване на проблема с другите две реки ще трябва да се включи и гръцката страна.
"Имаме наследство, което трябва да запазим, поправим и реставрираме", категоричен беше Ердоган, който допълни, че това е исторически мост между двата народа и ще доведе до тяхното сближаване. Той се обърна към българския министър на културата с думите: "Вежди бей е човек на изкуството" и беше категоричен, че министърът е един голям плюс, който трябва да се използва. Ердоган се похвали също така, че е получил статуетка от Рашидов. Той благодари и на Борисов, че турските граждани вече пътуват спокойно в България, докато преди са били бити и обирани. Двамата са се разбрали догодина турското правителство да върне жеста и в София ще се проведе второ съвместно заседание.
Преди срещата си с Ердоган българският премиер разговаря и с турския президент Абдуллах Гюл. Двамата са се обединили около мнението, че двустранните отношения са приятелски и най-добрите досега. Министър-председателят и турският президент споделиха взаимните си разбирания, че основна задача на страните е да строят и изграждат стратегическите си обекти, като изразиха мнението, че с това регионът ни ще стане по-привлекателен и добър за живеене.
Гюл и Борисов определиха визитата на българската правителствена делегация като важна за решаване на приоритетните за страната ни теми - стартиране на изграждането на междусистемната газова връзка и синхронизиране на жп линии и проекти. Като важно за насърчаване на туризма и двустранното икономическо сътрудничество беше отбелязано и строителството на четирилентов път Варна-Бургас-Истанбул и бърз воден транспорт между тях.
Източник: в. "Стандарт" |