Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Китай залива Европа с евтини стоки
Автор: Екип Burgas24.bg 18:13 / 13.04.2025Коментари (0)608
©
Макар че президентът на САЩ Доналд Тръмп на първо време отстъпи в търговския конфликт с останалата част на света и отложи налагането на специални мита, в спора си с Китай той остава непреклонен. След последното засега действие от серията с налагането на мита, внасяните от Китай в САЩ стоки ще се облагат с мита от 145 процента. В отговор Китай увеличи митата върху американски стоки от 84% на 125%.

Макар Китай да твърди, че не желае търговска война, Пекин е категоричен, че "няма да наблюдава безучастно как се нарушават законните права и интереси на китайския народ". Страната ще се бори докрай, пише германската обществена медия АРД, цитирайки китайската държавна информационна агенция "Синхуа".

Досега Китай беше третият по важност търговски партньор на САЩ след Мексико и Канада. Миналата година САЩ и Китай са обменили стоки и услуги на стойност около 580 млрд. долара - макар и с ясно изразен китайски излишък. В САЩ са продадени стоки от Китай на стойност около 438 млрд. долара, което превръща страната във втория по големина вносител, посочва по-нататък германската медия.

"Най-голям дял от китайския износ за САЩ се пада на продуктите от областта на електромеханиката и аудиовизуалното оборудване", казва за АРД Ван-Син Лиу от Института за световна икономика в град Кил. Това се дължи и на факта, че големи американски компании като Tesla и Apple също произвеждат или сглобяват в Китай.

Известно е, че повечето айфони се произвеждат в Китай, което означава, че сега те също подлежат на обмитяване. Apple е решен да започне да доставя айфони от Индия в САЩ. Повечето от смартфоните на калифорнийската компания обаче все още се произвеждат от тайванския производител Foxconn в Китай.

Китай е и един от най-важните производители във фармацевтичната индустрия. В страната се произвеждат още мебели, обувки и дрехи, които се изнасят за САЩ. Бангладеш и Виетнам са другите страни производителки на такива стоки и също са засегнати от повишените търговски мита на Тръмп, се посочва още в публикацията на АРД.

Много стоки ще бъдат пренасочени към Европа?

Какво ще се случи с всички тези китайски продукти, върху които сега трябва да се плащат солидни мита? Германската асоциация за външна търговия BGA предупреждава, че някои от тези продукти сега може да пристигнат в Европа. Председателят на организацията Дирк Яндура припомня, че Китай има многократно по-голям от този на ЕС обем в търговията със САЩ и това трябва някъде да избие.

Юрген Матес от Института за германска икономика, базиран в Кьолн, също се опасява, че последиците за Европа от митническия спор на САЩ с Китай ще бъдат значителни: "Европейският пазар може да бъде залят от китайски продукти", казва той за АРД.

"Китай има огромен свръхкапацитет: миналата година глобалният търговски излишък на Китай възлиза на почти 1000 млрд. долара, от които около 30% се падат на САЩ. Китайски стоки на стойност близо 440 млрд. долара, които САЩ са внесли през 2024 г., в голямата си част сега се пренасочват поради високите мита", казва Матес.

Не само стоки от Китай може да залеят европейския пазар. "По време на първата търговска война между САЩ и Китай много китайски компании преместиха част от производството си в страните от АСЕАН (Асоциация на страните от Югоизточна Азия)", обяснява Ван-Син Лиу от Института за световна икономика. "Някои от тези страни сега също са изправени пред много високи мита, така че е вероятно да се търсят алтернативни пазари и за тези стоки."

За потребителите това би могло да означава най-малко следното: някои продукти, при които конкурентният натиск е много висок, биха могли да поевтинеят. "Цените на продуктите, частите и аксесоарите, които европейски компании внасят от Китай за собственото си производство или стопанска дейност, също ще паднат", смята Ван-Син Лиу.

Обратната страна на този медал е, че това може да създаде проблеми на много европейски производители и търговци, предупреждава председателят на BGA Дирк Яндура.

Европейският съюз би могъл да предприеме мерки срещу това - например с квоти за внос, които да определят максималното ниво на внос. В тази връзка Юрген Матес задава въпроса дали тези квоти няма да ограничат и останалия внос, който не идва от Китай.

Европейската комисия вече обяви, че иска да защити промишлените предприятия от "косвените последици от пренасочването на търговията". Германският "Ханделсблат" е научил от кръгове в Брюксел, че квоти може да бъдат наложени, ако през следващите седмици бъде регистриран засилен внос. В същия ключ Матес посочва, че би могло да се помисли и за по-високи мита върху китайския внос като мярка за предотвратяване на нежелана вълна от китайски стоки към европейския пазар.

Конкурентният натиск нараства обаче не само на европейския пазар. "Съществен дял от европейския износ се насочва към нововъзникващите пазари, а там Китай вече отнема пазарен дял от европейските компании. Ако китайският износ, който първоначално е бил предназначен за САЩ, сега бъде пренасочен, това може да предизвика истинска ценова война в развиващите се страни", посочва Юрген Матес.

Ван-Син Лиу от Института за световна икономика подчертава на свой ред, че Европа вероятно ще загуби в една ценова война. "Макар стоките на европейските компании да са с по-високо качество, големите ценови разлики може да накарат още повече клиенти да се насочат към вносната продукция", казва експертът.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Международни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Великден 2025
Автомобил се вряза в метростанция до столичен мол, има загинали
Природни стихии
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бебе почина след менингококова инфекция
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: