Киев готви иск към Москва за 80 милиарда долара. Според украинския правосъден министърът Павел Петренко на толкова възлизат средствата в твърда валута в Държавната банка на бившия Съветски съюз, които след 1 януари 1992 г. са останали на разположение на Русия. Украйна ще претендира и за недвижимите имоти на бившия Съветски съюз зад граница, където са били настанени дипломатическите представителства и са били обща собственост на държавите в съюза, съобщават украинските медии.
Мярката очевидно е отговор на пълната национализация, обявена в Крим след провеждането на референдума, на който с огромно мнозинство местните жители избраха републиката да излезе от състава на Украйна и се присъедини към Руската федерация. Кримските власти обявиха за собственост на републиката всички държавни предприятия, досега собственост на Украйна.
Вече са предприети стъпки за национализацията на енергийните компании, съобщава Асошиейтед прес. Малко след гласуването на декларацията на независимостта от Украйна, местните власти гласуваха национализацията на местните капитали на държавната петролна компания "Черноморнафтагаз". Национализира се и "континенталният шелф и икономическата зона" в Черно море. Активите на други две енергийни компании, "Укртрансгаз" и "Феодосия", също се одържавяват.
Междувременно стана ясно, че много магазини в Крим вече не приемат банкови карти за разплащане, като купувачите могат да платят само в брой. В Симферопол, Севастопол и други кримски градове банкоматите или не работят, или не дават пари. Това е проблем за доста от жителите на Крим, които не могат да се снабдят дори със стоки от първа необходимост освен ако не разполагат с пари в брой.