Какво е общото между биткойните и лалетата?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
12:01 / 11.12.2022
749
Нидерландците се опитват да съвместят отглеждането на лалетата с добиването на биткойни в огромна оранжерия близо до Амстердам, предаде АФП. Идеята е на инженера Берт де Грот.

Шестте криптомини за добив на биткойни изпълват машини, които изпълват въздуха с шумно жужене и топлина. Именно тази топлина се използа в парника с лалета. По този начин се намалява зависимостта на фермерите от природния газ, чиято цена се е покачи след нахлуването на Русия в Украйна.

Сървърите на свой ред се захранват със слънчева енергия от покрива, което допълнително намалява обичайно огромните разходи за електроенергия, които съпътстват добив на криптовалути.

Междувременно както фермерите, така и компанията на Де Гроот "Bitcoin Brabant“, печелят криптовалута. За щастие биткойн все още привлича инвеститори въпреки неотдавнашния срив на пазара.

"Смятаме, че с този начин на отопление на нашата оранжерия, но и на добив на биткойн, печелят всички", казва 37-годишният фермер Даниел Конинг пред АФП.

Любовта на Нидерландия към лалетата е предизвикала първия борсов срив през XVII в., когато спекулациите с цените на луковиците са довели до рязко покачване на цените, при което се сриват. Сега обаче Нидерландия е най-големият производител на лалета в света, а също и вторият най-голям износител на селскостопанска продукция като цяло след САЩ. Голяма част от нея се отглежда в оранжерии.

Разликата между въздуха, който влиза в машината, и този, който излиза от нея, е 20 градуса по Целзий. Това е достатъчна топлица, за отглеждането на лалетата и за изсушаването на луковиците.

"Най-важното, което получаваме от това, е, че спестяваме от природен газ", казва Конинг и допълва, че второто е, че печелянт биткойн, като ги добиват в оранжерията. Според нетго огромните разходи за енергия са накарали някои нидерландски земеделски фирми да спрат да се развиват тази година, а други дори фалираха.

Секторът на криптовалутите в момента се разклаща от срива на биткойн. В момента тази крипто валута струва около 16 300 долара за единица, което е спад от най-високата стойност от 68 000 долара през ноември 2021 г., но Де Гроот не се притеснява. Смята, че тя ще бъде вечна.

Виж коментарите (1)
Още новини от Международни новини:
Арестуваха осем души, след като шестима починаха по съмнения за н...
Европрокуратурата погна управител на наша фирма, опитал да присво...
Експерти: Възможно е да се постигне мир в Близкия изток, но не за...
Една от най-големите компании в света въвежда четиридневна работн...
Урсула фон дер Лайен призова да спрем да мълчим: Жени като Дебора...
Турчин застреля седем души, сред които родителите и сина си


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).