Какви ще са правата на българите във Великобритания при Брекзит без сделка?
Възможно ли е да се сложи край на свободното пътуване на европейски граждани на Острова при брекзит без сделка? Такива информация дойде от говорител на британското правителство. Преди Борис Джонсън да стане премиер на страната, правителството на Тереза Мей обмисляше да удължи свободата на придвижване на европейски граждани до 2021 г. или да позволи престой от 3 месеца, преди да кандидатстват за разрешително за по-дълъг период. Именно такива условия включваше споразумението между Лондон и Брюксел. Говорителка на "Даунинг стрийт" 10 обясни, че предишните договорки отпадат, като ще бъдат въведени нови разпоредби на по-късен етап.
"Това е много възможно да се случи. Излизането без договореност предполага връщане към състоянието, което беше преди да влязат в сила всички международни споразумения по линията на ЕС, които гарантират свободно предвижване на хора, стоки и капитали. Това означава, че се връща режимът, какъвто го познавахме преди България да влезе в ЕС, а именно визи. Тоест може да се пътува, но трябва да има основателна причина за това. Предполагам, че за туристическите визи няма да има проблем", коментира в сутрешния блок на бТВ преводачът Мариана Хил.
"Страшно е, че Борис Джонсън отзовава всичките си дипломати от Брюксел. Това означава, че той е твърдо против", допълня тя.
Според нея Борис Джонсън не е насочил погледа си към Брюксел, за да постигне някакво споразумение, а към Г-7. За него срещите с Меркел и Макрон са много по-важни, допълни Хил.
"За българите няма да е някаква непозната ситуация, защото много българи имат роднини в САЩ. Режимът най-вероятно ще стане точно същият. Сигурно ще има един кризисен период, в който Великобритания трябва да създаде този капацитет на управление на този процес", коментира от своя страна икономистът Георги Ганев.
Друг сценарий е Великобритания да реши да продължи сегашния митнически режим, който е свободна търговия с ЕС, допусна той.