Как го правят по света? Вижте как протича карантината в Белия!
Трима белгийски лекари са в тежко състояние, след като са работили с болни от COVID - 19, съобщи БТА, позовавайки се на местни медии. Медиците са на възраст около 40 години и засега животът им е в опасност.
В медиите днес е отправен призив гражданите да занесат в най-близката болница поне част от предпазните маски, които са купили за себе си. Това се налага заради пропаднала доставка на маски за Белгия, поръчани на турска фирма. Лекарите и медицинските сестри вече изпитват недостиг от предпазни средства, се уточнява в съобщенията.
По последни данни в страната досега са заразени 886 души, от които 163 са в болница и 33 от тях - на командно дишане. Жертвите на болестта в Белгия досега са четири. Извънредната обстановка доведе до нови политически решения - снощи бе съобщено, че служебното белгийско правителство ще получи допълнителни пълномощия за срок до шест месеца. Кризата не успя да послужи на парламентарните партии да постигнат решение в преговорите за съставянето на ново редовно правителство, които продължават от май миналата година.
Тази сутрин правителството обяви готовност за разсрочване на плащанията на данъци, социални осигуровки и други вноски към федералния бюджет, както и да улесни изплащането на осигуровки за безработица на хората, които не могат или не трябва да отиват до работните си места. Правителството настоява банките да не затрудняват финансирането на дружествата и "да проявят разбиране" в случаи, когато клиентите са затруднени да изплащат задълженията си.
Епидемията наложи на белгийците да останат по домовете си и те потърсиха начини да продължат да общуват. В социалните мрежи се появи идея всяка вечер от 18.30 ч. близки, приятели и познати да се събират онлайн с чаша в ръка, за да пообщуват. Засега тези интернет седенки нямат общоприето име, но най-често са наричани "видео аперитив".
Големи вериги за хранителни стоки в Белгия решиха да допринесат към усилията срещу разпространението на заразата, като предоставят по един час от работното си време само за възрастните хора, застрашени най-много от болестта. Целта е възрастните да бъдат отделени от останалите клиенти и така да се ограничи опасността да бъдат заразени.
Далекосъобщителните оператори обявиха, че подаряват на клиентите си големи количества мобилни данни, неограничен домашен интернет и безплатни разговори до номера от фиксираната мрежа. Списъкът на доставяните телевизионни програми също бе разширен и обогатен, за да могат хората по-леко да преживеят наложената карантина.