Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Избори с висок залог във Франция: Крайната десница на Марин льо Пен може да триумфира
Автор: ИА Фокус 10:52 / 30.06.2024Коментари (0)1581
©
Изглежда, че президентът на Франция Еманюел Макрон ще претърпи сериозни загуби на предсрочните избори в неделя (30 юни), които могат да доведат до възход на крайната десница.

В неделя френските гласоподаватели гласуват за 577 членове на Националното събрание, като страната изглежда навлиза в нова политическа ера.

Изборите се провеждат, след като френският президент Еманюел Макрон призова за предсрочен вот, предизвикан от съкрушителното поражение на крайнодясната партия "Национален сбор" (НС) на Марин льо Пен на изборите за Европейски парламент на 9 юни.

Социологическите проучвания сочат, че предстоящите избори ще потвърдят тази тенденция. НС води убедително с 36 % от гласовете, следвана от левия блок Nouveau Front Populaire (NFP) с 28,5 %, следвана от центристкия алианс на Макрон - Ensemble - с 21 %.

Ако резултатите съвпаднат с тези от социологическите проучвания, на Макрон може да му се наложи да съжителства с антагонистично настроен министър-председател, независимо от това кой ще бъде избран.

Как протичат изборите във Франция?

Гласуването започва в 08:00 ч. местно време (9:00 ч. българско време) и се очаква да приключи в 17:00 ч. местно време в по-голямата част от страната, но избирателните секции в Париж и други големи градове ще останат отворени до 21:00 ч.

За да получи мнозинство в Националното събрание, партията или алиансът се нуждаят от 289 места - малко над половината от броя на депутатите. Отиващата си коалиция на Макрон не достигна този брой, което ограничи възможностите ѝ да прокара законодателната си програма.

За да бъде произнесена присъдата за някое от 577-те места в неделя, 30 юли, трябва да бъдат изпълнени две условия. Първо, избирателната активност трябва да бъде поне 25 процента. Второ, даден кандидат трябва да спечели абсолютно мнозинство от подадените гласове.

В многопартийна система като френската това обикновено означава, че много, ако не и повечето, избори отиват на втори тур на гласуване - този път насрочен за 7 юли.

На втория тур могат да се явят само кандидатите, които са получили поне 12,5 % от гласовете на първия тур, което на практика стеснява кръга на участниците.

Защо тези избори са толкова различни?

По традиция изборите за Народно събрание се провеждат непосредствено след президентския вот и отразяват същите обществени настроения. Резултатът е министър-председател от същата политическа партия като президента, който след това може да провежда политики със силен мандат.

Сега обаче тази динамика на властта се е променила и за първи път от 22 години насам Франция ще се намира в състояние на съжителство: дълбоко непопулярен президент управлява заедно с правителство, избрано като вот на недоволство срещу самия Макрон.

"Това ще отбележи началото на нов начин на управление и края на президентския дневен ред", смята Еманюел Дюпюи, директор на Института за европейска перспектива и изследвания в областта на сигурността, аналитичен център по въпросите на дипломацията и политическия анализ. "Макронизмът вече почти се е сринал и ще излезе от изборите напълно унищожен", смята той.

Как се стигна дотук?

Макрон за първи път влезе във властта през 2017 г., носейки вълна от подкрепа, тъй като обеща да създаде центристки блок, обединяващ умерената левица и десница. Но не след дълго езикът му започна да звучи твърде отнесено за ушите на хората от предградията - получи прозвището Юпитер. Икономическите му реформи се сториха твърде десни на либералите, които преди това го бяха подкрепили, а начинът му на управление се видя твърде деспотичен на много десни и леви избиратели.

Сега изборите могат да сложат край на соловия спектакъл на Юпитер и Франция да навлезе в нова политическа ера.

"Той управлява страната като главен изпълнителен директор на компания", смята Саманта дьо Бендерн, асоцииран сътрудник в Chatham House. "Но държавата не е компания и той не успя да изгради съюзи с партньори - Макрон е самотник", коментира дьо Бендерн.

Един от най-ярките сигнали за неговата изолация е движението на жълтите жилетки - период на насилствени протести през 2018 г. Това, което започна като работници с по-ниски и средни доходи, разгневени от планираното увеличение на данъците върху дизеловото гориво, се превърна в по-широко движение срещу възприеманата пристрастност на президента в полза на елита. Вторият му мандат е белязан от силно оспорван законопроект през 2023 г. за повишаване на пенсионната възраст в страната с две години, който се превърна в още едно огромно вътрешно предизвикателство, тъй като той се сблъска с широка опозиция.

И макар да спечели втори мандат през 2022 г. - в голяма степен чрез сплашване, а не чрез привличане на гласоподаватели заради перспективата крайната десница да поеме президентския пост - тактиката изглежда умори мнозина. "Има усещане за гняв - на хората им омръзна да показват тази уплаха за Льо Пен, докато са принудени да гласуват за Макрон, за да не допуснат крайната десница", смята дьо Бендерн.

Какво представлява "дедиаболизацията" на Льо Пен?

Междувременно през последните две десетилетия Льо Пен педантично изработи т.нар. стратегия за дедиаболизация - дедемонизация, целяща да разшири базата на партията, като същевременно смекчи радикалния си дискурс, за да се дистанцира от много препратки, които бяха направили НС твърде токсична за редица избиратели.

Партията отдавна се свързва с известни расисти, ксенофобски и антисемитски обиди. Нейният баща Жан-Мари Льо Пен, веднъж осъден за реч на омразата заради изказването си, че нацистките газови камери са "детайл от историята", е изключен от партията през 2015 г. Вместо това Льо Пен убеди умерената десница, че не е заплаха за демокрацията, и завладя области, традиционно близки до крайната левица, особено в Комунистическата партия, като обеща политики на социално подпомагане и строги ограничения за мигрантите.



Още по темата: общо новини по темата: 17
09.10.2024 »
08.10.2024 »
01.07.2024 »
19.06.2024 »
15.05.2024 »
15.05.2024 »
предишна страница [ 1/3 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Международни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Борба за влияние в Близкия Изток
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Катастрофи в България
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: