Италия е уведомила официално Министерството на външните работи и Министерството на труда и социалната политика на Република България за своето намерение да премахне съществуващите ограничения за български работници от началото на следващата година.
"Приветствам решението на италианското правителство и се надявам неговият пример да бъде последван и от другите страни, които все още ограничават достъпа на български граждани до техните трудови пазари. Отпадането на ограниченията от края на тази година е стъпка, която следва пазарната логика, но също така е ясна заявка за повече Европа и истинска европейска интеграция", коментира новината евродепутат Илиана Иванова от групата на ГЕРБ/ЕНП.
"Щастлива съм, че въпреки трудната икономическа и политическа ситуация в Европа, икономическата логика надделява над популистките мерки. Поздравявам г-н Марио Монти и неговите колеги от правителството на Италия, които не се поддадоха на този натиск и дадоха ясен сигнал за желанието на Италия за повече Европа. Призовавам и другите европейски страни, които все още не са отворили трудовите си пазари да направят тази важна стъпка, която ще има положителен ефект за всички европейски граждани и ще допринесе за по-висок растеж за техните национални икономики", заключи българският евродепутат.
Точно преди две години, през декември 2009, в рамките на Комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите на ЕП бе организирана дискусия с участието на проф. Марио Монти относно проблемите на единния пазар. По време на дебата Илиана Иванова постави въпроса за ограниченията за български работници. Още тогава, г-н Монти коментира, че преградите пред свободното движение са в разрез с основни свободи, на които се крепи европейската интеграция, каквото е свободното движение на хора и трябва да бъдат премахнати.
В момента 10 страни прилагат ограничения за български работници Австрия, Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Малта, Холандия, Франция, Великобритания и Ирландия. Ограниченията би трябвало да отпаднат на 31 декември 2011, но страните членки имат опция да удължат периода с още две години след представяне на сериозни доказателства за затруднения на пазара на труда. Към днешна дата Холандия, Великобритания и Ирландия, Белгия и Люксембург са изявили желание да продължат ограниченията и през следващите две години, а Германия обяви мерки за частично отваряне на трудовия си пазар.
Още през 2009 г. Илиана Иванова започна кампания за премахване на ограниченията за работа спрямо българи в други държави от ЕС. Част от инициативите включваха публично изслушване по темата в ЕП, писмени въпроси до Комисията, включване на специални текстове в няколко документа на Европейския парламент, които призовават за бързото премахване на ограниченията, консултации с посланици на държави, налагащи рестриктивни мерки, публикуване на статии в реномирани европейски издания, нарочни писма заедно с председателя на парламента
Цецка Цачева до парламентите на десетте държави с ограничения, специален дебат в пленарна зала на ЕП, изслушвания с участието на българския министър на труда и социалната политика
Тотю Младенов и футболната легенда
Христо Стоичков, срещи за подкрепа с други евродепутати и други.