Глобалното затопляне влияе положително на някои застрашени видове
Според някои учени наблюдаваното разширяване на границите на хабитатите на някои застрашени видове може да се дължи на глобалното затопляне, съобщи Ройтерс.
Все повече морски костенурки от вида карета снасят яйца по западните средиземноморски плажове. Два от факторите, които вероятно са от полза за този вид костенурка (която вече се счита за уязвим вид), са затоплящата се морска вода и програмите за защита на животните в страни като Испания и Кабо Верде.
Морски биолози от Франция, Италия, Испания и Тунис са открили много повече гнезда на костенурки по плажовете на родните си страни през последното десетилетие, отколкото през периода от 1990 г. до 2012 г.
"Смятаме, че тази тенденция може да се окаже нов процес на колонизация“, каза биологът Ана Лирия, ръководител на организацията "Ей Ди Ес Биодиверсидад“. Организацията спасява ранени костенурки на испанските Канарски острови и изучава популацията им в Кабо Верде – основната зона за размножаването им в източния Атлантически океан.
Между 1982 г. и 2019 г. Средиземноморието се затопля с 1,3 градуса по Целзий според проучване от 2020 г. на испанската екологична фондация "Център за екологични изследвания на Средиземно море“.
Глобалното затопляне обикновено има пагубен ефект върху дивата природа, но затоплящите се води очевидно са по-подходящи за костенурките, каза още Лирия. Тя обаче набляга, че продължителността на живота им е до 100 години, което означава, че всяка промяна в поведението им трябва да се наблюдава за много по-дълги периоди от време, разказват от БТА.
Успешните програми за защита на костенурките, стартирани през последните десетилетия, също увеличиха популацията на костенурките и промениха статута им от застрашен на уязвим вид, каза тя.