Германски учени: Заразените с коронавирус вероятно вече са десетки милиони
В световен мащаб са диагностицирани вероятно само около 6% от всички заразени с коронавирус, твърдят в свое изследване Кристиан Бомер и Себастиан Фолмер от университета в Гьотинген. Двамата стигат до това предположение на базата на обработената от тях информация за разпространението на епидемията в Германия. Според тях, заразените по цял свят вероятно вече са десетки милиони.
Невидимите
В редица държави тестовете за коронавирус закъсняха или пък има недостиг на самата субстанция за тестовете - и тъкмо това обяснява защо в страни като Италия и Испания смъртността е в пъти по-висока спрямо броя на установените случаи в Германия. Когато си обхванал само една минимална част от болните, в статистиката излиза, че смъртността е много висока.
Учените твърдят, че в Германия са диагностицирани над 15% от заразените с вируса, докато в Италия - само 3,5%, а в Испания - едва 1,7%. Още по-нисък е процентът на диагностицираните случаи в САЩ (1,6%) и във Великобритания (1,2%). За сравнение: в Южна Корея успяха да идентифицират почти половината заразени.
Предишни изследвания показаха, че смъртността от КОВИД-19 е около 1,38%, тоест - на 10 000 заразени умират 138. В Италия обаче смъртността беше близо 10 на сто. Тъкмо това показва, смятат учените от Гьотинген, че там е бил обхванат много по-малък процент от заболелите, пише "Дойче Веле".
Всичко това означава, че правителствата трябва много да внимават с интрепретацията на числата, казва ръководителят на изследването Себастиан Фолмер. "Огромните разлики показват, че официалната статистика за броя на заразените не съдържа благонадеждна информация“, твърди той.
Германският опит
Редица международни медии, сред които "Гардиън“ и "Ню Йорк Таймс“, също обръщат внимание на факта, че германската система успява да обхване и регистрира много по-голям процент от заболелите. "Ню Йорк Таймс“ посочва, че в Германия се провеждат много повече тестове за вируса, отколкото в други страни. И че редовно се правят тестове на целия медицински персонал, тъй като лекарите и сестрите могат неволно много бързо да разпространяват болестта. Успехите на Германия в борбата срещу болестта се дължат и на много доброто здравеопазване в страната, пишат двете издания.