Георги Димов: Ердоган лансира идеята за предсрочни избори, за да може да се яви за трети път
Ердоган лансира идеята за предсрочни избори, за да може да се яви за трети път. Това каза за аудиокаста "Това е България" на "Фокус" бившият генерален консул на България в Одрин Георги Димов.
"Изборите трябваше по принцип да се проведат по Конституция веднъж на 5 години, общо президентски и парламентарни, и това става първата неделя преди да изтекат тези 5 години, в случая предните бяха на 24 юни, сега трябваше да бъдат на 18 юни. Така е записано в Конституцията. След това обаче в края на миналата година Ердоган започна да лансира тази дата, за да бъдат предсрочни. А защо да бъдат предсрочни? Понеже в Конституцията има член 101, който го имаше и в старата Конституция, има го и в новата, в която е записано, че всяко лице, независимо дали е Ердоган или някой друг, може да заема този пост последователно най-много два пъти, т.е. не може да има трети мандат", каза Димов.
"Като ги изтегли предсрочно, там услужливо е включен в новата Конституция член 116, в който се казва, че ако обаче Меджлисът реши да поднови изборите, не се казва "предсрочни" и по време на втория мандат, то тогава действащият президент може да се яви трети път. Но това решение трябва да го вземе Меджлисът. А за да бъде взето това решение му е необходимо квалифицирано конституционно мнозинство то 3/5, което в момента той го няма задно с националистите. Те заедно Ердоган има 189, националистите 48, значи стават общо 337, а са необходими 360 от всичките 600 депутати", обясни той.
Бившият консул каза още, че земетресението е променило "правилата на играта". Преди то да се случи плановете са били да се привлекат 23-ма депутати, които да подкрепят проекторешението за изтегляне на датата на изборите.
"Този ребус щяха да бъдат правени опити да бъде решаван, обаче ако го нямаше земетресението. И там щеше да се приложи принципът на моркова и на тоягата. А между другото в Меджлиса има внесено предложение проектозакон, и то от националистите, естествено, за забрана на тази легалната кюрдската партия. Така, другото, което е, за светските партии, които бяха, се правят такива намеци, че евентуално може Турция да се върне към Конституцията още от 1921 година. Тя е една временна Конституция, в която в преамбюла липсват текстовете за задължителния светски характер на турската държава. И щеше да се направи опит за пазарлък на тези 23 депутати. Само че земетресението провали тези планове", каза Димов.
"Ще бъде направено всичко, ще бъдат натиснати магистратите да си затворят, Висшата избирателна комисия и т.н. И третият вариант, само да кажа, имаше заиграване да се отложат изборите заради земетресението, което пък също противоречи на Конституцията – избори могат да се отлагат само при война, при военно положение. Така че това, което сега го имаме, то е решено, датата е оповестена – 14 май, изборният процес започва 18 март", допълни той.
Цоня Събчева