Финансист: Фалитите на банки в САЩ се дължат на лошо мениджърско управление
Фалитите на SVB и Signature Bank се дължат на лошо мениджърско управление, на висок концентрационен риск и най-вече на престъпна небрежност. Това каза Диляна Тодорова – финансист и трейдър на ценни книжа от "Експат Капитал“, в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.
Тя обясни, че SVB и останалите банки, чиито акции се сринаха рязко в последните дни, са концентрирани в инвестиции в технологичния сектор, който е емблематичен в САЩ. Причината да отчетат фалити обаче, не са инвестициите, а ликвидна криза. "Това е нещо много класическо, което може да се случи на всеки. Това, което се случи на SVB, е, че те са инвестирали в американски ценни книжа и в следствие на лихвената политика отчитат счетоводни загуби при продажба“, поясни Тодорова.
По думите й най-ощетени в случая са самите акционери и инвеститорите в самата банка като бизнес начинание.
Тя обясни, че лихвената политика на американската централна банка през последните години преди КОВИД пандемията е стимулирала инвестиции във всякакви рискови капитали, за да може да се генерира доходност. "Самите депозанти и хора, които инвестират чрез банки посредством депозити – нещо, което в България е класика все още, за съжаление, те нямаше какво да получат от парите си като услуга от банките. Това принуди инвеститорите да се ангажират с много по-рискови инвестиции, без може би да осъзнават с какви единици риск се товарят. Лихвената политика на Фед не трябваше да изненада тази банка, те е трябвало да приведат активите си така, че да посрещат своите ликвидни нужди много по-рано“, коментира експертът.
Според Тодорова решението на американските власти да спасят всички депозитите на SVB е била необходима стъпка, за да се успокои банковата система. "Но по-важно е какво ще направят тепърва властите, защото проблемът остава“, допълни тя.
Регулацията и инвестиционният мандат на българските банки се различава коренно от американските, подчерта Тодорова. В САЩ има силни регионални и много по-сегментирани банки. "Нашата банкова система е регулирана по съвсем различен начин, което не пречи да имаме проблеми от различно естество. Няма за какво да се тревожим на този етап“, успокои тя.