Финансист: Фалитите на банки в САЩ се дължат на лошо мениджърско управление

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
13:15 / 15.03.2023
1358
Фалитите на SVB и Signature Bank се дължат на лошо мениджърско управление, на висок концентрационен риск и най-вече на престъпна небрежност. Това каза Диляна Тодорова – финансист и трейдър на ценни книжа от "Експат Капитал“, в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“. 

Тя обясни, че SVB и останалите банки, чиито акции се сринаха рязко в последните дни, са концентрирани в инвестиции в технологичния сектор, който е емблематичен в САЩ. Причината да отчетат фалити обаче, не са инвестициите, а ликвидна криза. "Това е нещо много класическо, което може да се случи на всеки. Това, което се случи на SVB, е, че те са инвестирали в американски ценни книжа и в следствие на лихвената политика отчитат счетоводни загуби при продажба“, поясни Тодорова.  

По думите й най-ощетени в случая са самите акционери и инвеститорите в самата банка като бизнес начинание.  

Тя обясни, че лихвената политика на американската централна банка през последните години преди КОВИД пандемията е стимулирала инвестиции във всякакви рискови капитали, за да може да се генерира доходност. "Самите депозанти и хора, които инвестират чрез банки посредством депозити – нещо, което в България е класика все още, за съжаление, те нямаше какво да получат от парите си като услуга от банките. Това принуди инвеститорите да се ангажират с много по-рискови инвестиции, без може би да осъзнават с какви единици риск се товарят. Лихвената политика на Фед не трябваше да изненада тази банка, те е трябвало да приведат активите си така, че да посрещат своите ликвидни нужди много по-рано“, коментира експертът.  

Според Тодорова решението на американските власти да спасят всички депозитите на SVB е била необходима стъпка, за да се успокои банковата система. "Но по-важно е какво ще направят тепърва властите, защото проблемът остава“, допълни тя.  

Регулацията и инвестиционният мандат на българските банки се различава коренно от американските, подчерта Тодорова. В САЩ има силни регионални и много по-сегментирани банки. "Нашата банкова система е регулирана по съвсем различен начин, което не пречи да имаме проблеми от различно естество. Няма за какво да се тревожим на този етап“, успокои тя.

Виж коментарите (0)

Още по темата (10):
05.08.2024 "Черен понеделник" за световните фондови пазари, десетки компании загубиха стотици милиарди
26.04.2023 Още една голяма американска банка е пред колапс!
09.04.2023 Човекът, който видя прииждащата икономическа криза: Криптовалутите са едно "нищо с маркетинг"
22.03.2023 Федералният резерв на САЩ покачи лихвените проценти за девети път в рамките на година
21.03.2023 Шарън Стоун: Заради фалита на тази банка изгубих цяло състояние
20.03.2023 Финансисти успокоиха: Няма опасност за стабилността на банковата система у
нас
Още новини от Международни новини:
Арестуваха осем души, след като шестима починаха по съмнения за н...
Европрокуратурата погна управител на наша фирма, опитал да присво...
Експерти: Възможно е да се постигне мир в Близкия изток, но не за...
Една от най-големите компании в света въвежда четиридневна работн...
Урсула фон дер Лайен призова да спрем да мълчим: Жени като Дебора...
Турчин застреля седем души, сред които родителите и сина си


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).