© Impact Press Group | | По традиция в ООН действа неофициална система на регионална "ротация" при избирането на следващия генерален секретар. Този път се смята, че е ред на Източна Европа. Също така досега не е имало жена генерален секретар, а повечето страни изглежда са съгласни, че е крайно време това да се промени. Търси се значи жена от Източна Европа. И както се оказва, две от най-силните кандидатки са от България. Първата е генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, а втората е заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева, пише в. "Файненшъл таймс", който определя ситуацията като "български първични избори".По традиция кандидатите трябва първо да получат подкрепата на своите правителства. Миналото лято България даде да се разбере, че Бокова е нейната кандидатка. Впоследствие обаче управлението в София се промени и се смята, че новото десноцентристко правителство може сега да застане зад Георгиева, която е от неговото политическо семейство, отбелязва изданието.
Много от постоянните служители в централата на ООН в Ню Йорк изглежда също подкрепят 62-годишната Георгиева. Досегашните й постове в Световната банка и в Европейската комисия, където беше комисар за хуманитарната помощ от 2010 до 2014 г., също изглеждат все по-меродавни предвид сегашната бежанска криза в Близкия изток и Европа. Това, че името на Георгиева поражда интерес на този ранен етап може обаче да е опасно за кандидатурата й, тъй като кандидати, които водят в началния етап, често се препъват преди финалната права, пише вестникът.
От критично важно значение ще бъде и позицията на Русия, която е един от петимата постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН. В миналото руснаците изглеждаха благоразположени към Бокова. Москва също така може да е резервирана към Георгиева, защото тя работи в Европейската комисия, а ЕС наложи санкции на Русия заради действията й в Украйна. От друга страна, ако Бокова е твърде очевидният избор на Москва, тя вероятно ще породи противопоставяне във Вашингтон, особено като се има предвид лошата репутация на ЮНЕСКО в Конгреса на САЩ, където организацията е смятана за "антизападна" институция, отбелязва "Файненшъл таймс".
Вестникът изрежда някои други кандидатури като бившия президент на Словения и помощник-генерален секретар на ООН Данило Тюрк, бившия сръбски външен министър и бивш председател на Общото събрание на ООН Вук Йеремич, бившия австралийски премиер Кевин Ръд и бившата министър-председателка на Нова Зеландия Хелън Кларк, която от 2009 г. ръководи Програмата за развитие на ООН. Новият генерален секретар на ООН вероятно ще бъде избран през септември и ще встъпи в длъжност през януари, припомня "Файненшъл таймс". |