© | През 2016 г. цените на потребителските стоки и услуги се различават значително между страните от ЕС. Това сочат данните на Евростат, цитирани от БГНЕС.Най-скъпо е в Дания, където цените са 139% от средното за ЕС, следвана от Ирландия - 125%, Люксембург и Швеция - с по 124%, Финландия и Обединеното кралство - по 121%.
Най-евтино е в България. Тук цените са около 48% от средните за ЕС, в Полша - 53%, а в Румъния - 52%.
Оказва се, че цените на потребителски стоки и услуги в ЕС варират почти три пъти между държавите с най-ниски и най-високи цени.
Най-скъпи са храните и безалкохолните напитки в Дания, а най-евтини в Полша и Румъния. Цените в най-скъпата страна са повече от два пъти по-високи от тези в най-евтината.
Така в Полша и Румъния пазаруват храни и безалкохолни напитки на цени от около 62% от средните за Европа, а в Дания - от 148%, в Швеция - от 126%, Австрия - 123%, Люксембург - 121%, Ирландия и Финландия - по 120% от средните цени за Европа.
Най-скъпи са алкохолът и цигарите в Ирландия и Обединеното кралство. Разликите тук са до три пъти. Най-евтини са тези стоки в България (цени от 56% от средното), следвана от Унгария (67%), Полша (68%) и Румъния (69%). Най-високите цени са в Ирландия (175%) и Обединеното кралство (162%), следвани на разстояние от трите северни членки на ЕС - Финландия, (135%), Швеция (128%) и Дания (122%).
Тези големи ценови различия се дължат основно на различното данъчно третиране на тези продукти в държавите от ЕС.
Ресторантите и хотелите са повече от три пъти по-скъпи в Дания в сравнение с България. Равнищата са в границите от около 60% от средното за ЕС - в България (44%), Румъния (53%) и Чешката република (56%) до 150% в Дания и 144% в Швеция.
По-малки разлики в цените има в групите "Потребителска електроника", "Транспортни превозни средства за лично ползване" и "Облекла".
Потребителската електроника е група от продукти, в която цените се различават най-малко между държавите в ЕС и варират от 86% от средното в Полша до 115% в Дания.
Облеклата са друга група от продукти, показваща по-малки различия в цените между страните от ЕС, като най-евтини са в България (81% от средното) и най-скъпи - в Швеция (136%).
В групата на транспортните превозни средства за лично ползване разликите между страните са от 78% в Чешката република до 119% в Нидерландия с изключение на Дания, която е със 146% от средното за ЕС ниво. |