Европейската комисия завежда дело срещу България

Автор: Петър Дучев
Коментари (0)
16:45 / 12.02.2025
247
Днес Европейската комисия реши да предяви иск пред Съда на Европейския съюз срещу България, Испания, Унгария, Нидерландия, Австрия, Португалия и Финландия за това, че не са транспонирали Директивата относно необслужваните кредити (Директива (ЕС) 2021/2167).

Директивата има за цел да насърчи развитието на добре функциониращ вторичен пазар за необслужвани кредити чрез установяване на правила за лицензиране и надзор на купувачите на кредити и лицата, обслужващи кредити. Освен това в директивата се предвижда хармонизиран набор от критерии, които позволяват на лицата, обслужващи кредити, да осъществяват трансгранично предлагане на необслужвани кредити.

Държавите членки трябваше да транспонират директивата до 29 декември 2023 г. Към днешна дата повечето държави - членки на ЕС, съобщиха за пълното транспониране на директивата. България, Испания, Унгария, Нидерландия, Австрия, Португалия и Финландия обаче все още не са уведомили Комисията за пълното транспониране на директивата в националното си законодателство.

На 24 януари 2024 г. Комисията изпрати официални уведомителни писма на тези държави членки, а впоследствие - мотивирани становища на 25 юли 2024 г. Комисията счита, че досегашните усилия на националните органи на тези държави членки са недостатъчни, и поради това предявява иск срещу тях пред Съда на Европейския съюз.

При предявяването на искове пред Съда на ЕС срещу България, Испания, Унгария, Нидерландия, Австрия, Португалия и Финландия, Комисията ще поиска от Съда да наложи финансови санкции по отношение на тези държави членки. Размерът на всяка санкция беше изчислен, като бяха взети предвид тежестта и продължителността на нарушението и възпиращото действие, съобразно с платежоспособността на държавата членка.

Контекст

С Директива (ЕС) 2021/2167 се зачитат в по-голяма степен правата на кредитополучателите и се определят защитни механизми за засилване на защитата на потребителите, като например мерки за преструктуриране и изисквания за предоставяне на информация, за да се повиши равнището на прозрачност в отношенията с кредитора.

Транспонирането на директивата е от решаващо значение за единния пазар, тъй като улеснява трансграничното предлагане и обслужване на необслужвани кредити, като увеличава ликвидността и ефективността на пазара. То също така спомага за създаването на еднакви условия на конкуренция в целия ЕС за купувачите на кредити и лицата, обслужващи кредити. Най-важното е, че засилените мерки за защита на потребителите спомагат за защитата на правата на кредитополучателите, намаляват риска от финансови затруднения и насърчават по-стабилна и надеждна финансова среда.

"Фокус" по-рано потърси Министерството на финансите за коментар и очаква евентуален техен отговор чрез пресцентъра на ведомството.

Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
Служител на Мъск получи по грешка достъп до платежната система на...
Тръмп е разговарял с Путин и Зеленски за край на войната в Украйн...
Мицкоски: Няма да впиша българите в конституцията, защо за нас то...
Един от най-активните вулкани в света започна отново да изригва
Появи се смразяващ запис от последните секунди на хората в подвод...
ФБР разкри хиляди нови документи за убийството на Джон Ф. Кенеди


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).