© Impact Press Group | | Заради настояването на България, Европейският орган по безопасност на храните започва работа по изготвяне на оценка и мерки за борба с шапа у нас. Това обяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов след среща с изпълнителния директор на Европейският орган по безопасност на храните Катрин Ланел.Европейският орган по безопасност на храните ще изготви оценка и мерки за борба с шапа в България. Министърът на земеделието Мирослав Найденов обясни, че ЕСФА е получила мандат за решаването на проблема от Европейската комисия, след настояването на страната ни.
"В момента ЕФСА е получила мандат по отношение на шапа за работа, координация между България и Турция, включително и Гърция. Не само шапа, но и синия език също, и други заразни заболявания, от които България, като външна граница на ЕС, има ангажимент да опазва целият ЕС" - каза Мирослав Найденов, министър на земеделието и храните. Той добави, че у нас шапът остава системен проблем, докато в Турция има над 1000 случая. Със 7 млн. лева ще бъде направена ограда на южната ни граница, за да се предотврати навлизането на диви животни, но тя не е гаранция, че болестта ще бъде спряна. Изпълнителния директор на Европейският орган по безопасност на храните Катрин Ланел подчерта, че България е надежден партньор в борбата с шапа.
"България е ключова страна, защото е европейска граница и е надежден партньор за борбата с шапа. Европейският орган по безопасност на храните предоставя научни консултации на Турция, Гърция и България за борбата с шапа" - заяви Катрин Геслен - Ланел, изпълнителен директор на Европейския орган по безопасност на храните.
Катрин Ланел е разговаряла и за въведените у нас стандарти за храните, като е цитирала изследване, по поръчка на ЕК, според което българите отдават по-голямо значение на качеството на храните, отколкото на тяхната безопасност. |