Енергиен експерт: Да се надяваме, че след 20 години Великобритания ще стане член на ЕС отново
Много е трудно да се изчислят икономическите щети точно от Brexit, най-малкото защото Brexit съвпадна с последствията от COVID и от войната в Украйна и енергийната война срещу Европа. Тези три фактора се смесват и е трудно да се отдели онова, което е резултат от Brexit. Това каза в ефира на "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“ енергийният експерт Юлиан Попов.
На въпрос за това, че МВФ предвижда рецесия във Великобритания, той коментира, че е напълно възможно. "Аз гледам на подобни прогнози със известно съмнение, но да, очакванията за Великобритания са, че няма да може да върви в този темп, с който останалите европейски страни се развиват. Вероятно това е резултат от Brexit", анализира Попов.
По думите му когато Brexit се случи основната задача на всички е била да започне възстановяването на връзките между ЕС и Великобритания и това се случва в много отношения. "Покрай войната в Украйна се вижда колко важна и необходима страна е Великобритания в един такъв конфликт“, посочи енергийният експерт.
"Енергийните и климатичните политики свързват много тясно Великобритания с ЕС и това е голям провал, че британските чиновници, които бяха сред най-влиятелните в ЕК, трябваше да се оттеглят и от това Европа страда“, категоричен бе енергийният експерт.
Според него е "много важно да си дадем сметка, че Brexit беше много емоционално решение, но в същото време техническа грешка“.
"Да се надяваме, че след 20 години Великобритания ще стане член на ЕС отново“, заключи Попов.