Едуард Сноудън: Коронавирусът ще доведе до ограничаване на свободата
През лятото на 2013 г. един млад анализатор от американската Агенция за национална сигурност публикува хиляди документи на ЦРУ. Изтичането на информация към журналисти от големи издания като The Guardian и Washington post стартира вълна от разследващи статии, които промениха начинът, по който света гледа на американските шпиони.
Седем години по-късно Едуард Сноудън живее под защитата на правителството на Владимир Путин в Русия. Това е неочаквано, дори и за човека, който публикува някои от най-добре пазените тайни на САЩ.
Агентът, който разкри скандалните методи за следене на граждани на държави по целия свят от американските служби, заяви в онлайн видео интервю, че здравната криза ще доведе до дългосрочни последици за свободата на гражданите, които ще останат и много след овладяването на пандемията.
В интервюто, заснето за Копенхагенския фестивал на документалните филми, Сноудън изразява тревога, че държавите ще посегнат към редица методи за ограничаване на свободите и събиране на лични данни:
"Това би могло в бъдеще да включва например данни за пулс и сърдечен ритъм, извличани от фитнес тракерите и умните часовници. И пет години след като пандемията е преборена, те може все още да се събират, а свързването им с други данни - например за това, което гледаме в интернет - може да показва кога сърдечният ритъм се усилва и изпитваме определени емоции. Приемането на сегашните мерки могат да доведат до ситуация, в която след няколко години правителствените разузнавателни агенции ще могат да следят емоционалното състояние на гражданите си."
"И светът ни ежедневно се движи точно в тази посока, защото позволяваме на паниката да контролира всичките ни решения. Ние дори не мислим за реалните последици от ограничаването на нашите права."
"Извънредните ситуации се простират дълго време и властите се чувстват удобно с новите си възможности. Започват да ги харесват. Коронавирусът преминава, международният тероризъм вече не е толкова важен и тогава властите започват да намират нови причини да запазят правомощията, които са предоставили за себе си. Започват разговори, като: защо трябва да изоставим това, нека да го узаконим по-добре в нов регулаторен акт. И виждаме, че правят точно това - във всички страни. Това изобщо не е някаква американска черта. В световен мащаб се налага култура на "сигурност на всяка цена". Видите ли: ако има дори и най-малък риск, трябва да го намалим до възможно най-ниското ниво и това трябва да се направи на всяка цена", завършва Сноудън.