Един от най-влиятелните политици в Европа: Всички ме питат за високите цени на дюнерите
Стремително растящите цени на дюнерите доведоха до нарастващи призиви в Германия за правителствена програма за субсидиране, за да се запази засегнатото от инфлацията ястие.
Канцлерът Олаф Шолц толкова е свикнал да бъде питан за цената на дюнерите по време на публични изяви, че дори се наложи да влиза в обяснителен режим в социалните мрежи. Той разясни, че повишаването на цените се дължи отчасти на нарастващите заплати на персонала и разходите за енергия.
"Удивително е, че навсякъде, където и отида, предимно млади хора, ме питат дали не трябва да има спирачка в цените за дюнера“, каза Шолц, цитиран от "Гардиън".
Крайнолявата партия Die Linke се зае с темата, призовавайки таван на цената от 4,90 евро и 2,90 евро за младите хора, особено тези с по-ниски доходи. Също така и всяко домакинство да получава регулярно ваучери за дюнери. Въз основа на приблизително 1,3 милиарда дюнери, които се консумират в страната всяка година – 400 000 на ден само в Берлин – такава програма за субсидиране би струвала 4 милиарда евро годишно, изчислява Die Linke.
Дюнерите бяха въведени в Германия най-вече от турските имигранти, които ги адаптираха за местните вкусове. Продажбите на тази храна възлизат на около 7 милиарда евро годишно в Германия.
Шолц бива приближен на едно събитие от млад германски турчин, който каза "Плащам 8 евро за дюнер, говорете с Путин, искам да плащам най-много по 4 евро“.
Тези думи на младия мъж са по повод намалената зависимост на Германия от руския газ след наредената от Владимир Путин инвазия в Украйна. Това е и друга причина за увеличаването на цените на дюнерчетата
Шолц казва още, че ценовия контрол е "неприложим“ в свободната пазарна икономика и не възможно да бъде наложен таван на цената на дюнера.
Дениз, продавач на дюнери в павилион близо до гара Фридрихщрасе в Берлин, където цената се повиши от 3,90 евро на 7 евро за малко повече от две години, каза, че не вижда как цената ще падне скоро.
"Бяхме принудени да увеличим цените поради голямото вдигане на цените на наемите, енергията и храните. Хората ни говорят през цялото време за "Дьонерфлацията“, сякаш им се го правим нарочно, но те трябва да разберат, че всичко това е напълно извън нашия контрол“, казва той.