Един от най-престижните университети във Великобритания обучава секс работници. Променяли се университетската култура?
Министърът на висшето и продължаващото образование на Великобритания Мишел Донелан осъди университета в Дърам, че преподава на студентите основите на секс-индустрията за възрастни, пише британският вестник The Times.
Според Донелан, университетът, който е измежду водещите 24 университета в страната "легитимизира опасна индустрия“ и "не изпълнява отговорността си да защитава студентите“. По-рано университетът е подкрепил електронно писмо на студентския съюз в Дърам (DSU) до всички студенти и служители, популяризиращи двустепенния курс.
Администрацията настоява, че курсовете ще осигурят на студентите "безопасност" и ще им помогнат "да направят информиран избор", отбелязвайки "възникващата тенденция", че студентите все повече предоставят сексуални услуги.
Донелан вярва, че макар да е необходимо да се подкрепят жени, които са били експлоатирани, тези курсове "нормализират продажбата на секса като такъв“.
Първата сесия се е провела в Zoom и и била рекламирана като "интерактивен курс, изследващ проблемите на проституиращите“ и беше разпродадена.
В същото време оплакванията на студенти паднаха върху университета и синдиката. Те вярват, че рекламирането на курсове предполага проституиращи работници в кампуса.
Един студент каза: "Ще бъде голям проблем, ако секс работата стане нормална дейност и част от университетската култура“. Той добави: "Всички, с които обсъждах това, са възмутени до крайност, че нашият собствен синдикат обучава секс работници“.
"Защо това се обслужва като студентска дейност, заедно с всички други избираеми и извънкласни дейности? Изводът е, че работата в индустрията за възрастни е редовна професия и също е одобрена от синдиката."
Друг каза: "Може и да не е съблазнителство в пълна степен, но самият факт, че съюзът подкрепя секс работниците, е много проблематичен, защото по този начин той сам ги тласка към вредни дейности“.
"Това е опасно за здравето и безопасността и обещава затруднения с бъдещите работодатели и бъдещи кариери и като цяло не е от компетенциите на университета.“
Миналия месец подобни критики бяха отправени към университета в Лестър, който публикува набор от съвети онлайн за студенти в индустрията за забавление за възрастни. Наред с други неща, в него се казва, че събличането за пари, предоставянето на ескорт услуги, работата в секс чатове и продажбата на бельо в интернет са напълно законни начини за печелене на пари. Като незаконни бяха споменати само уличното изнудване, сводничеството и публичните домове.
Министрите са загрижени, че сексуалното образование нормализира и насърчава експлоатацията предимно на студентки. От Министерството на образованието заявиха, че на студентите, които изпадат в материални затруднения, университетът трябва да помогне и да положи "всячески усилия“, за да "попречи да бъдат въвлечени в секс индустрията“.
Донелан каза: "Знаем, че този сектор е насочен към млади жени и студентки, за да ги хване в капан. Университетите трябва да започнат кампании за жените и да повишат осведомеността за свързаните рискове."
Недоволните министри и студенти са тълкували погрешно дизайна на курса, коментира Джона Греъм, служител по въпросите на благосъстоянието и равенството на профсъюзите.
Той каза: "Лукавост е да се преструваш, че не разбираш, че това не е нищо повече от опит да се подкрепят бедни студенти, които са в трудна ситуация поради това колко е поскъпнало висшето образование. Да се предизвика скандал заради опитите да се подкрепят хора, чиято работа вече е рискована, е срамно."