ЕП гласува за влизане на България и Румъния в Шенген до края на 2023 г.

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
14:44 / 12.07.2023
1439
Европейският парламент гласува България и Румъния да влязат в Шенген до края на 2023 г., съобщи ЕП. 

В резолюция, приета в сряда с 526 гласа "за", 57 гласа "против" и 42 гласа "въздържал се", Парламентът подчертава, че двете страни вече са изпълнили необходимите изисквания за приемане в Шенген. Членовете на ЕП изразяват съжаление за решението на Съвета от 8 декември 2022 г. да отхвърли членството им, "без да представи правна обосновка, свързана с критериите за присъединяване". Едно по-голямо Шенгенско пространство без граничен контрол би направило ЕС по-силен, казват евродепутатите, като отбелязват, че всички държави членки имат право да се присъединят към Шенген, когато са готови.

Според Парламента фактът, че Румъния и България все още са извън зоната за свободно пътуване, натоварва бизнеса и населението на двете страни в социален и икономически план. Гражданите на България и Румъния са дискриминирани, тъй като се сблъскват със забавяния, бюрократични трудности и допълнителни разходи при пътуване или извършване на стопанска дейност в чужбина в сравнение с техните колеги в Шенгенското пространство, се казва в текста. Членовете на ЕП отбелязват, че закъсненията на граничните пунктове, с които се сблъскват румънците и българите, могат да продължат от няколко часа до няколко дни дори - в сравнение със средно 10 минути без проверки на вътрешните граници - което също така влошава условията на труд на шофьорите на камиони.

Увеличаване на емисиите на CO2

В допълнение към вредите, нанесени на единния пазар на ЕС чрез възпрепятстване на свободното движение на стоки между европейските държави членки, в текста се посочват и "непоправимите вреди" за околната среда, които не съответстват на целите на Европейския съюз за неутралност по отношение на климата. Здравето на шофьорите, митническите служители и хората, живеещи в близост до граничните пунктове, е изложена на риск от повишеното замърсяване от хилядите превозни средства, чакащи да преминат границата всеки ден, тъй като всяка година се отделят около 46 000 тона CO2, казват членовете на ЕП.

Резолюцията призовава Комисията да направи оценка на финансовите загуби, пропуснатите ползи и екологичните вреди, понесени от Румъния и България от юни 2011 г. насам поради "необоснования отказ" на членство в Шенген, и я насърчава да анализира възможностите за финансова компенсация. Членовете на ЕП посочват, че настоящата ситуация "е инструментализирана от антиевропейска, включително руска пропаганда", и "подкопава способността на ЕС да популяризира своите ценности и доброто управление в държави извън ЕС".

Виж коментарите (0)

Още по темата (463):
11.10.2024 Проф. Росен Стоянов: Отчитам униние в политическата кампания
11.10.2024 Голяма новина за приемането ни в Шенген!
10.10.2024 Австрия пак ни отряза за Шенген: На прав път сте, но не и в края му
10.10.2024 Илков: Няма изискване, което да не сме изпълнили за Шенген
10.10.2024 Ще пътуваме ли в Европа без проверки?
05.10.2024 Гръцкият посланик у нас за опашките по границите: Въпросът е сложен, докато България не влезе в Шенген по суша
Още новини от Международни новини:
Всички в Германия говорят за геройската постъпка на българин
Хванаха Алла Пугачова с антики за 20 милиона долара
Иво Инджев: Основна теза на агресорите е, че Украйна е марионетка...
Плитко земетресение удари Централна Турция
Скопие отсече: Няма да правим конституционни промени под българск...
Осъдиха българка в Лондон, правела се на лекарка


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).