ЕМА одобри ваксините за COVID-19, адаптирани за варианта "Омикрон"

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
17:27 / 01.09.2022
1275
Лекарственият регулатор на ЕС одобри ваксините за COVID-19 на компаниите Pfizer/BioNTech и Moderna, адаптирани за варианта "Омикрон", като по този начин проправи пътя за бустерна кампания тази зима.

Така наречените "бивалентни" ваксини са насочени както към оригиналния вирус, който се появи в китайския град Ухан през 2019 г., така и към подварианта BA.1 на Omicron, съобщи Европейската агенция по лекарствата (ЕМА).

Базираната в Амстердам ЕМА заяви, че двете ваксини, подкрепени за хора на възраст над 12 години, са "първите адаптирани бустерни ваксини COVID-19, препоръчани за одобрение в ЕС".

"Тези ваксини са адаптирани версии на оригиналните ваксини Comirnaty (Pfizer/BioNTech) и Spikevax (Moderna), за да бъдат насочени към подварианта Omicron BA.1 в допълнение към оригиналния щам на SARS-CoV-2", заяви тя.

Европейските държави се стремят да ускорят въвеждането на новото поколение ваксини, за да могат да започнат бустерни кампании преди опасенията за рязко нарастване на COVID-19 през втората половина на тази година.

Комисарят по здравеопазването на ЕС Стела Кириакидес приветства решението като "важно за защитата на европейците срещу вероятния риск от есенни и зимни вълни от инфекции".

"Трябва да сме готови да посрещнем още една зима с COVID-19", каза тя в изявление.

ЕМА заяви, че проучванията показват, че новите инжекции могат да "предизвикат силни имунни реакции" срещу COVID-19.

Тя заяви, че "в частност те са по-ефективни при задействането на имунни отговори срещу подварианта BA.1, отколкото оригиналните ваксини".

Кириакидес от ЕС заяви, че очаква ЕМА да се произнесе относно ваксините, адаптирани за сега доминиращите щамове BA.4 и 5, "през следващите седмици", съобщи АФП.

Понастоящем 27-те страни от ЕС все още използват същите ваксини срещу коронавирус, които бяха одобрени преди почти две години за използване срещу оригиналния щам.

Въпреки че те предлагат известна защита срещу по-новите варианти, започна надпреварата за създаване на ваксини, които да са насочени и към по-леките, но по-заразни щамове "Омикрон".

Докато предишните "опасни варианти" като Алфа и Делта в крайна сметка изчезнаха, Омикрон и неговите подразделения доминираха през 2022 г.

Типовете BA.4 и BA.5 по-специално допринесоха за вълната от нови случаи на заболяването в Европа и Съединените щати през последните месеци.

Поради това здравните органи се стремят да получат актуализирани ваксини възможно най-скоро преди опасенията за нова вълна на заболяването по-късно тази година.

Всички варианти на "Омикрон" обикновено протичат по-леко, тъй като се заселват по-малко в белите дробове, а повече в горните носни пътища, причинявайки симптоми като треска, умора и загуба на обоняние.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14429):
25.11.2024 Доктор Бацелова: При грипа имаме висока температура, болки в мускулите, главоболие, а коронавирусът започва с лека хрема и дразнене в гърлото
25.11.2024 Лекар: Българите разбраха, че имат нужда да се ваксинират, за да бъдат защитени!
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
11.11.2024 Недостиг на назална грипна ваксина за децата в аптеките
Още новини от Международни новини:
Турчин застреля седем души, сред които родителите и сина си
На 91 години си отиде една от най-известните британски писателки
"Нова Македония": Твърденията за обща история на българи и македо...
Над 60 общественици в РСМ се подписаха под писмо за спора с Бълга...
Намериха прострелян в главата граничен полицай
Земетресение с магнитуд 4.1 в Румъния


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).