Доказаха, че глаголицата не е най-старата славянска азбука

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
09:05 / 12.02.2021
736
Кост от крава, покрита с надписи от седми век, доказва, че германските руни са били най-старата писменост, използвана от древните славяни, обявиха чешки учени, цитирани от Франс прес и БНТ.

Досега се смяташе, че най-старата славянска азбука е глаголицата, създадена от византийския монах Свети Кирил през девети век, продължава френската агенция.

През 863-та Свети Кирил и брат му Свети Методий са пристигнали на мисия във Великоморавия, която се простира днес между Чехия, Унгария, Словакия, части от Австрия, Германия, Полша, Украйна и Балканите, уточнява Франс прес. Изписаната кост е открита в Южна Чехия през 2017-а, изследвана е от международен екип учени от Чехия, Австрия, Швейцария и Австралия.

Според Франс прес тяхната работа доказва, че хипотезата за първата славянска азбука е погрешна. Генетични тестове и радио-въглероден анализ са установили, че костта от крава е от домашно животно, живяло около 600 -та година след Христа. Надписите върху нея са разпознати като т. нар. Руни на стария Футарк. Те са използвани от германоезичните жители на централна Европа от втори до седми век. Тази азбука има 24 знака.

Последните седем са изписани върху откритата находка.

Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
Отвлякоха световноизвестен модел на Victoria's Secret
Ето къде ще бъде най-дългият висящ мост в света
Съдът на Европейския съюз реши, че глобите за превозвачите от тол...
Борисов за Денков: Истински съжалих, че този човек съм го правил ...
Любчо Георгиевски: РСМ не работи под български, а под сръбски дик...
Председателят на МАНИ: Северна Македония направи болезнени компро...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).