Днес е Международният ден на шоколада
Днес е Международният ден на продукта, който на всички езици звучи по един и същи начин - шоколада. Това каза председателят на УС на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България Марияна Кукушева. По думите й, само при произнасянето на думата "шоколад", човешките рецептори за наслада и доволство се отварят.
В България шоколадът навлиза веднага след Руско-турската война и със създаването на Княжество България. "Течността, която се добива от какаови плодове, се нарича шоколад и е открита от едно племе 1500 г. преди новата ера", посочи сладкарският специалист. Кукушева отбеляза, че какаовите растения се намират основно в екваториалните зони. В Европа какаото е пренесено през 1528 г. от Фернандо Кортес и през следващите 100 години европейският елит пие една топла течност, която нарича "шоколад". "В превод това означава "храна на боговете", добави Кукушева.
В света са познати 2 вида какао - американско и африканско. "Имайте предвид, че южноамериканското какао е 3 пъти по-скъпо от африканското", отбеляза Марияна Кукушева. Тя допълни, че за какаовото масло и какаовата паста се говори като за сериозна борсова стока, имаща значението и символиката на златото.
"Трябва да знаем, че оригиналният шоколад отключва производството на хормона ендорфин в мозъка на човека, който ни прави доволни и щастливи. Затова какаото е символ на просперитет, на спокойствие, на наслада от живота", заяви специалистът по сладкарски изделия.
Източник: ИА "Фокус"