След Втората световна война положението в Европа е катастрофално, всички държави са разрушени икономически и политически. Идва осъзнаването, че за да има развитие всяка една от тях, то трябва да стане на базата на подкрепа и взаимопомощ, а не на съперничество и войни.
Достига се до разбирането, че за да тръгнат икономиките нагоре, за да се възстановят и развият, трябва да има обединяване на усилията между държавите, да се установят отношения на мир, споделяне на ресурси и свободна търговия.
Пръв това желание и намерение декларира френският министър на външните работи - Робер Шуман - точно на 9 май 1950 година. На тази дата той държи паметна реч в прочутата Зала с часовника на Ке д'Орсе, в която призовава Франция, Германия, а и други европейски страни, към помирение в името на просперитета на европейските нации.
С декларация, която представя пред международната преса в Париж, той призовава към съединение. Неговото конкретно предложение е Франция и Германия, доскоро жестоко воюващи противници в голям военен конфликт, да обединят своето производство на въглища и стомана като първа реална стъпка към създаването на европейска федерация.
С това на практика са положени основите на днешния Европейски съюз - съгласието от страна на други държави поставя началото на обединение на държавите в Европа и поддържането на мирни отношения на континента.
Този момент, останал известен в историята като "Декларацията на Шуман", поставя началото на един коренно различен път - път към взаимопомагаща си общност. Именно 9 май се счита за датата на възникването на съюза между все повече държави на Стария континент.
Датата се отбелязва и в Русия, но като Деня на победата. През уикенда в страната протече тренировка за големия традиционен парад на Червения площад в Москва. Русия днес отбелязва 71-вата годишнина от победата над нацистка Германия във Великата отечествена война.