Все още има голям процент хора, които не са решили как ще гласуват, съобщават анализатори. Според последните проучвания делът на нерешилите е около 10 процента. Разликата между поддръжниците и противниците на независима Шотландия през последните дни непрекъснато е в полза ту на едните, ту на другите. В момента процентът на противниците на отделянето от състава на Обединеното кралство е по-голям, сочат последните социологически проучвания.
Избирателните секции отварят врати в 6 ч. по Гринуич и ще затворят в 21 ч. Резултатите от 32-та избирателни окръга ще станат ясни през нощта срещу петък. Очаква се участието да бъде рекордно високо, а официалният резултат ще бъде обявен в Единбург в петък сутрин.
Британският премиер Дейвид Камерън, чийто пост може да бъде застрашен, ако Шотландия стане независима, призова шотландците да гласуват с "не", като заяви, че ще бъде "съкрушен", ако те изберат да напуснат. Подкрепящият независимостта лидер на регионалното правителство в Шотландия Алекс Салмънд заяви, че страната му "е на път да сътвори история".
Какъвто и да е резултатът, референдумът ще има трайни последици за Великобритания и отвъд нея. Основните партии в страната обещаха да дадат на регионалното правителство в Шотландия нови правомощия да налага данъци и да разрешава разходи в случай на отрицателен вот и заявиха, че законопроектите ще бъдат подготвени до януари 2015 г.
Победа на искащите независимост в Шотландия ще даде началото на месеци сложни преговори, водещи до пълна независимост. Шотландската национална партия иска това да се случи на 24 март 2016 г., на 309-ата годишнина от Актовете за уния между Англия и Шотландия.