Цифрова шенгенска виза: Всички пътници, независимо от произхода или дестинацията, могат да кандидатстват за нея
Европейската комисия публикува изменени разпоредби относно цифровизацията на шенгенските визи и движението на граждани на трети страни в зоната за свободно движение в рамките на Европейския съюз.
Според доклад на SchengenVisaInfo, актуализираните разпоредби очертават трансформирането на шенгенските визи в цифров формат, включващ 2D баркод, криптографски подписан от органа за подписване на държавата на издаващата държава-членка. Цифровите визи ще включват изображението на лицето на притежателя на визата и ще могат да бъдат отпечатани и достъпни за всички пътници, независимо от произхода или дестинацията.
По време на преходния период държавите членки, които проявяват интерес да се присъединят към платформата, трябва да уведомят Комисията и eu-LISA. Платформата за кандидатстване за дигитална виза ще използва домейна Europe .eu, съвместим с официалните уеб сайтове на ЕС.
Платформата автоматично ще определи отговорната държава-членка за обработка на заявленията, като ги съхранява временно, ако е необходимо за съответните задачи. Физическите посещения в посолството ще се изискват само в конкретни случаи, като за първи път кандидатстване за шенгенска виза или придобиване на нов документ за пътуване. Плащане на визови такси чрез портал, свързан с VAP на ЕС, като плащанията са насочени към съответната държава членка. Данните за електронно плащане няма да се съхраняват във VIS (Визова информационна система), а консулствата или оторизираните доставчици на услуги ще събират визови такси, ако електронното плащане не е възможно.
Кандидатите ще получават електронни известия за актуализации или нова информация, свързана с тяхното заявление или статус на виза.
Измененията също така предвиждат интегрирането на VAP на ЕС с други системи на ЕС като системата за влизане и излизане (EES) и Европейската система за информация за пътуване и разрешаване (ETIAS), като се увеличава максимално използването, като същевременно се вземат предвид технологичните ограничения и инвестициите на държавите членки в националните системи.
Докато граждани от над 60 държави, включително Австралия, Великобритания, Канада, Нова Зеландия и Съединените щати, обикновено не се нуждаят от шенгенски визи за кратки посещения, те все пак ще трябва да кандидатстват онлайн за предварително проверено влизане чрез Европейската информация за пътуване и Система за разрешаване (ETIAS), която се очаква да заработи в средата на 2025 г.