Предвижда се роумингът да падне от 15 декември 2015 г. Остава решението да бъде потвърдено в пленарната зала, както и от Съвета на Европа. Още през септември 2013 г. ЕК предложи от 1 юли тази година таксуването за входящ роуминг да отпадне. Идеята е след тази дата, ако абонат бъде потърсен на мобилния си телефон в чужбина, това да не му струва нищо. Става въпрос за пакет от предложения, касаещи мобилното пространство на територията на ЕС, като се очаква в резултат от мерките таксите за пренос на данни в роуминг в Общността да поевтинеят. От 2007 г. насам съюзът постепенно намалява тези такси.
В резултат на европейското законодателство крайните цени на обажданията и на текстовите съобщения са паднали с 80%. А стойностите за пренос на данни са с около 90% по-ниски, отколкото преди 7 г. Въпреки това изследване на Европейската комисия показва, че 28% от пътуващите в ЕС продължават да изключват телефоните си, когато отиват в друга страна. Анализ сочи още, че трима от всеки 10 никога не телефонират по време на пътуване в друга страна. Милиони потребители предпочитат да изпращат текстови съобщения (SMS), вместо да плащат за разговори. Изводите са на база проучване сред 28 хил. граждани на ЕС.
Тенденцията за българите е противоречива. На въпроса "когато посещавате друга страна от ЕС, какво най-често правите" 34 на сто от запитаните отговарят, че не използват телефона си. Други 7% спират само роуминга, а 40 на сто пък активират такъв според тарифния си план. 15% от потребителите пък си купуват или използват СИМ карта от дадената страна.
Едва 6% пък използват публичен или личен интернет през мобилния си телефон. Повече от 50 на сто от анкетираните българи употребяват GSM-а си по-рядко в чужда страна, отколкото в собствената си. ЕК посочва, че телекомуникационните компании ще спечелят около 300 млн. потребители повече, ако няма роуминг. В момента толкова хора не използват мобилните си телефони при пътувания в чужбина заради таксите. 94% от европейците, които пътуват извън своята страна, ограничават ползването на услуги като Facebook.
Анкетата показва още, че 47% от потребителите никога не биха използвали мобилен достъп до интернет в друга страна от ЕС. Данните сочат още, че само 1 от всеки 10 би използвал електронната поща в същата степен, както в собствената си страна. Така много предприятия понасят допълнителни разходи поради роуминга, а фирми, предлагащи например приложни програми, също губят приходи. Роумингът е безсмислен в условията на единен пазар и е проява на икономическа лудост, се посочва още в анализа на комисията.
Източник: в. "Монитор"