Берлин отбелязва 62 години от издигането на Берлинската стена
В неделя Берлин и околностите му отбелязват 62-ата годишнина от построяването на Берлинската стена, като отдадат почит към всички жертви на бившия източногермански граничен режим.
На няколко събития по протежение на бившата граница, която физически раздели града на Изток и Запад на 13 август 1961 г., представители на германската политика и общество си спомнят за хората, които са загинали или са били убити, докато са се опитвали да избягат от твърдия комунистически режим на Източна Германия, пише ДПА.
Годишнината ще отбележи и как продължилото десетилетия положение, което раздели семействата и силно ограничи свободата.
Наред с планираната мемориална служба в Берлинския параклис на помирението, Берлин отдава почит към 18-годишния Петер Фехтер, който беше застрелян от източногерманските граничари и окървавен до стената през август 1962 г., една година след построяването й. Тогава множество германци се бяха събрали от западната страна на стената, но не можаха да помогнат на Фехтер, защото той беше паднал от източногерманската страна и охраната там не му помогна.
Междувременно в близкия град Телтов в Бранденбург висши политици в региона ще отдадат почит на Петер Медлер и Карл-Хайнц Кубе, които бяха застреляни съответно през 1963 г. и 1966 г. при опит за бягство.
Стената е построена най-вече, за да спре изселването на източногерманци на запад, тъй като изтичането на работна ръка забавя икономиката. Лидерите на Източна Германия обосноваха решението си с това, че стената защитава нейните граждани от капитализма. Тя беше дълга приблизително 155 километра и разделяше цели общности за повече от 28 години.
Според "Berlin Wall Foundation" най-малко 140 души са били убити на стената, докато са се опитвали да избягат от Източна Германия.
При шокиращ обрат стената пада на 9 ноември 1989 г. и Германия в крайна сметка се обединява отново.