Белият Дом е взел окончателно решение да не определя Русия като страна-спонсор на тероризма
Решението на американската администрация да не включва Руската федерация в списъка на държавите-спонсори на тероризма е окончателно. Това заяви прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер на редовен брифинг, предава ТАСС.
"Да, така е“, каза тя в отговор на въпрос дали това решение е окончателно.
Както Жан-Пиер повтори преди, Съединените щати не смятат подобен ход за "най-ефективната“ мярка "за търсене на отговорност от Руската федерация“. "Това <...> може да има непредвидени последици за Украйна и света. Например, <...> това може сериозно да засегне способността да се доставя помощ на украинските региони“, обясни тя. Освен това прессекретарят на Белия дом каза, че тази мярка "може да отблъсне“ търговските и хуманитарни структури от "улесняване на износа на храни“, както и "да застраши“ сделката за морските доставки на украинско зърно.
Според Вашингтон включването на Русия в списъка също би "подкопало безпрецедентния режим на многостранни [санкции], който беше толкова ефективен за търсенето на отговорност“ на Русия, както и ще навреди на способността на САЩ да "подкрепят Украйна на масата за преговори“.
В понеделник кореспондентът на Белия дом Ройтерс Джеф Мейсън съобщи в Туитър, че президентът на САЩ Джо Байдън е казал "не“ на въпрос дали смята за необходимо да включи Русия в списъка на САЩ с държавите, спонсориращи тероризма.
Този списък може да включва държави, които според Вашингтон "многократно са подкрепяли актове на международен тероризъм“. Американската администрация има широки правомощия по отношение на налагането на санкции срещу лицата от списъка. Министерството на финансите на САЩ може да предприеме действия срещу тези юридически и физически лица, както и държави, които търгуват с държави от списъка. Към момента списъкът включва Иран, Северна Корея, Куба и Сирия.