© | | Страните, замесени в избухналия наново конфликт в Нагорни Карабах, се обстрелват освен по фронтовата линия с всякакви видове оръжия и с изявления за съкрушителни победи. Говорителят на Министерството на отбраната на Армения Арцрун Ованисян обяви, че артилерията на републиката е нанесла "точен далечен удар" по позиции на азербайджанските войски и много подразделения са били унищожени. "Те са се опитвали да се предислоцират от резерва към предната линия, но са били унищожени" написа във Facebook Ованисян.Унищожен е командно-щабен пункт на Въоръжените сили на Армения на линията на съприкосновение в Нагорни Карабах. Това пък съобщава пред РИА Новости говорителят на Министерство на отбраната на Азербайджан Вагиф Дяргахли.
"Унищожен е командно-щабен пункт на Въоръжените сили на Армения на линията на съприкосновение. Убити са генерали, полковници и висши офицери от арменска страна. Скоро ще предоставим видеодоказателство", каза Дяргахли.
Впоследствие и двете страни се опровергаха взаимно и увериха, че нямат никакви загуби.
В парламента на Армения допускат провеждането на дебати за признаването на независимостта на непризнатата Република Нагорни Карабах (РНК), предаде Интерфакс.
"Както знаете президентът на Армения възложи на външното министерство да подготви договор за военна взаимопомощ с РНК. Сега се работи в тази насока. След това ще обсъдим и въпроса за признаване на независимостта. Всичко по реда си", каза заместник-председателят на парламента Едуард Шармазанов на заседание в понеделник.
По-рано депутатът от опозиционната "Арменски национален конгрес" Грант Багратян предложи законодателният орган да обсъди въпроса за признаването независимостта на Нагорни Карабах.
Конфликтът между Армения и Азербайджан за Нагорни Карабах започва през февруари 1988 г., когато автономна област Нагорни Карабах обявява излизането си от Азербайджанската ССР. През септември 1991 г. в Степанакерт е обявено създаването на Нагорно-карабахската република. В последвалия военен конфликт Азербайджан губи контрола над Нагорни Карабах. |