Това са Русия, САЩ (чрез Аляска), Канада, Дания (чрез Гренландия) и Исландия. Причината за този интерес е банална - под ледовете на Арктика има богати запаси от петрол, кобалт, злато и никел. Затова геолози нарекоха района "пещерата на Али Баба".
Освен това, край Северния полюс се образува нов плавателен световен океан. Топящите се ледове отварят един от най-кратките възможни пътища между най-богатите страни на планетата. Заради всичко това днес стана актуален въпросът: на кого принадлежи Арктика, кой трябва да го владее - НАТО или Русия?
Москва вече прави първите крачки за подкрепа на претенциите си - неотдавна в Мурманск и областта бяха дислоцирани допълнителни войски, тук са на постоянно пристанище атомни подводници, бомбардировачи с далечен обхват на действие.
НАТО също стяга сили за района на Северния полюс, планирайки провеждането на мащабни учения.
Великобритания пък взе решение да върне патрулирането на свои атомни подводници в района. Както се вижда, в района на ледовете става горещо.
Разбира се, има и вариант всичко да свърши по мирен начин. Арктика може да бъде поделена в съответствие с критериите и правилата на ООН между претендиращите държави. Но какво ще стане, ако някой не поиска да се придържа към мирните правила. Бъдещето ще покаже кой как ще действа, но отсега е ясно-този район става една от горещите точки на планетата и терен за силово противопоставяне.