Според него, атаките на Анкара не са свързани със защита на границите на страната - тя е предприела тази стъпка, опитвайки се да демонстрира на Русия, че е водеща сила в региона и не възнамерява да предава позициите си. Президентът Реджеп Ердоган вече отдавна непосредствено участва в конфликта и този инцидент не е първият: преди няколко години Турция вече свали сирийски самолет.
Пол Валели е уверен, че действията на турските ВВС с атаката на Су-24 носят откровено провокативен характер. Тъй като Турция се стреми да контролира ситуацията в региона и претендира за ролята на регионален лидер, тя вероятно ще бъде готова за подобни действия и в бъдеще.
Инцидентът със Су-24 трябва да послужи като тревожен сигнал за НАТО. Турция едностранно взе решение за сваляне на самолета и съответно показа, че не възнамерява да съгласува действията си с Алианса, при това Анкара отдавна се придържа към тази линия на поведение.
"Доколкото ми е известно, Турция се стреми в една или друга степен да възвърне Османската империя, а Ердоган възнамерява да създаде в Турция контролирана ислямска държава. Турция си има свои интереси и тя активно ги прокарва, без да обръща внимание ни на Русия, ни на страните от НАТО" - отбелязва Валели.
Държавите от НАТО трябва да съберат решителност и да изключат Турция от Алианса, защото Анкара отказва да помага в борбата с ИД, както и да взаимодейства с реалните сили в Сирия - Турция продължава да настоява Башар Асад да си отиде, а на негово място да дойде друго правителство.
С НАТО Анкара сътрудничи само когато й е нужно нещо от Алианса и се старае да извлече от своето членство в организацията максимална полза: страната получава ново въоръжение и техника, последните тактически и стратегически разработки, но при това Ердоган продължава да преследва собствени цели, обобщава генерал Валели.