28 април се отбелязва като Световен ден за безопасност на труда
Системите за управление на дейността по безопасност и здраве при работа (СУБЗР) са основната тема на Световния ден за безопасност на труда, който международната общественост отбелязва по инициатива на Международната организация на труда (МОТ). Това съобщават от Министерство на труда и социалната политика.
Ефективната дейност по осигуряване на безопасност и здраве при работа (БЗР) се основава на фирмената политика, в която системата за управление на безопасността и здравето при работа заема водещо място.
Управлението на професионалните рискове е същността на дейността по осигуряване на безопасност и здраве при работа. Системите за управление на БЗР са превантивен метод, който се състои от пет главни стъпки: "Политика," "Организация", "Планиране и внедряване", "Оценка и действия за подобряване". Целта е да бъде създаден добре структуриран механизъм за съвместните действия на работодателите и работниците при осъществяване на дейностите за управление и осигуряване на безопасността и здравето при работа, както на ниво отрасъл, така и на ниво предприятие. Приемането на СУБЗР може да бъде адаптирано към различни ситуации, така че да бъде приложимо и в малко предприятие с един производствен процес, както и в отрасли с големи професионални рискове като химическата и металургичната промишленост и строителството.
В България се прилагат системите за управление на БЗР OH SAS 18001 и OH SAS 18002, които съответстват на методическите указания на МОТ ILO - OSH 2001.
Модели на системи за управление на дейността по БЗР предстои да бъдат разработени по проект "Превенция за безопасност и здраве при работа", който се реализира от Главна инспекция по труда с финансиране от Европейския социален фонд и Република България.
В 13 сектора на икономиката, определени въз основа на резултатите от национално изследване на условията на труд в България, моделите на СУБЗР ще бъдат внедрени и апробирани най - малко в 100 предприятия. Подборът на предприятията ще се извърши при отчитане на специфичните особености на тяхната структура във всяка от определените икономически дейности и необходимостта от подкрепа във всяка една група предприятия - малки, средни и големи. Ще се търси баланс между потребностите на всяко предприятие и идентифицираните рискове в съответната икономическа дейност. За въвеждане на системите в действие, безвъзмездно, в рамките на проекта, ще бъдат обучени 500 служители с ръководни функции и 800 експерти и специалисти.
Разработването и внедряването на системи за управление на безопасността и здравето при работа в българските предприятия ще осигури добра основа за управление на професионалните рискове на ниво икономическа дейност и предприятие и ще повиши мотивацията за безопасен труд и превенция на рисковете на работното място.