През юли 1995 година в босненския град за няколко дни са избити 8000 мюсюлмански мъже и момчета. Отговорността за това беше хвърлена върху босненските сръбски военни, ръководени от Ратко Младич.
Общо около 100 хил. души, голяма част от тях босненски мюсюлмани, са загинали във войната в Босна в периода между 1992 и 1995 г. по време на разпадането на Югославия.
Сръбските власти арестуваха през март 7 души, заподозрени в участие в клането в Сребреница в Босна през 1995 г. Това са първите подобни арести в бившата югославска република за най-голямото зверство в Европа след Втората световна война.
Мъжете, арестувани на няколко места в Сърбия, са обвинени за екзекуцията на повече от 1000 босненски мюсюлмани в склад в покрайнините на Сребреница. Съдът на ООН определи, че клането в босненския град, извършено в рамките на няколко дни, представлява геноцид.
В началото на месеца, генералният секретар на ООН Бан Ки Мун заяви, че случилото се в Сребреница продължава да тежи на съвестта на международната общност, а и на представляваната от него институция, тъй като тя се е провалила в изпълнението на отговорностите си. Русия наложи вето в ООН за внесената от Великобритания проекторезолюция, признаваща клането в Сребреница за геноцид. Други четири страни - Ангола, Китай, Нигерия и Венецуела се въздържаха по време на гласуването За проекторезолюцията гласуваха десет членове на Съвета за сигурност на ООН.
Русия и Китай предложиха да не се подлага проекторезолюцията на гласуване заради явните разногласия между постоянните членове на съвета.
Разногласията по текста възраждат разделението от балканските войни, когато Русия подкрепяше етническите сърби и Сърбия, докато западните държави подкрепяха босненските мюсюлмани и Хърватия.