Македонските медии съобщават, че при продължилите през целия ден сражения са загинали и десетина терористи, като един се е самоубил. Македонското министерство на вътрешните работи съобщи, че терористите са въоръжени с автомати, гранатомети и снайпери и са започнали стрелба срещу полицията.
Инцидентът идва, след като на 21 април въоръжена група, която се представи тогава като структура на Армията за освобождение на Косово, превзе полицейски участък в македонското село Гошинце и в продължение на няколко часа държа намиращите се там полицаи в плен.
Полицията в Куманово е издала разпореждане гражданите да не напускат домовете си, част от жителите на квартал "Диво селище" бяха евакуирани.
По-рано заместник-министърът на вътрешните работи Иво Котевски определи случилото се в Куманово като терористичен акт. Той обясни, че полицейската акция е била планирана, като е имало специален щаб, който я е ръководел. По думите му спецчастите са се натъкнали на "яростна съпротива от терористите, които ги нападнаха с автомати, бомби и снайпери", а на атаката е отговорено "изключително внимателно и адекватно".
"Информацията, до която стигнахме, показва, че групата е влязла в Македония от една съседна държава и чрез свои поддръжници се е установила, подготвяйки се за бъдещи терористични нападения", заяви Котевски, без да уточни коя е съседната държава, цитиран от агенция "Макфакс".
Зам.-министърът допълни, че става дума за група от около 80-ина души, които са се установили в няколко къщи в кумановската махала "Дива населба". По думите му групата е планирала да извърши терористични атаки срещу казарма, сграда на полицията и съд.
Междувременно "Макфакс" съобщи, че Армията за национално освобождение е поела отговорност за нападението над полицаите. Сепаратистката организация, известна като Македонската АОК през 2001 г. се бореше за отцепване на северозападната част на страната и присъединяване към Косово.
В продължаващата борба за свобода и национално достойнство, силите за освобождение на народната армия в ранните часове на 9 май 2015 г. нападнаха македонската полиция, която с дни извършва терор срещу цивилното население, се казва в съобщение на АНО.
В града има горящи къщи, а полицията евакуира част от жителите му. С помощта на униформените от най-критичната зона са изведени 50 души, съобщи кметът на Куманово Зоран Дамяновски, цитиран от македонската секция на "Дойче веле".
"Ужасно, ужасно е. Цялата ми къща е унищожена, врати, прозорци, всичко. Избягахме и оставихме отключено", споделя жителка на Куманово.
На извънредно заседание правителството в Скопие обяви неделя и понеделник за дни на национален траур в памет на убитите при инцидента в Куманово.
Опозиционният Социалдемократически съюз на Македония изразява дълбоко разочарование и остро осъжда начина на информиране от страна на проправителствените медии в моменти, когато страната се намира в изключително тежко състояние. Това гласи декларация на партията по повод на драматичните събития в Куманово, които властта се опитва да представи като терористична акция на албански екстремисти.
Лидерът на СДСМ Зоран Заев апелира към македонския премиер Никола Груевски да излезе пред нацията и да каже "кой дестабилизира страната". Той призова гражданите да не се поддават на умопомрачителните сценарии на властите.
Сръбският в. "Блиц" съобщи, че бронирани коли на сръбските части за борба с тероризма са се отправили към Южна Сърбия и границата с Македония. Албания и Косово осъдиха насилието в съседна Македония, определяйки го като опит за насилие.
Същевременно в цяла Македония продължават протестите срещу правителството на Никола Груевски, обвинявано от опозицията в корупция и незаконно подслушване. В последните няколко дни се проведоха многохилядни демонстрации в столицата Скопие, Прилеп, Битоля и други големи градове с искане за оставка на правителството и предсрочни избори.
Президентът Георге Иванов, който е на работно посещение в Москва, обяви, че прекъсва визитата си и се връща в страната, за да свика Съвета по сигурността.