15 милиона души умират от коколицли, пандемия по-страшна и от коронавируса

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
12:50 / 04.05.2020
1865
Не кашлица, а обилно кървене от носа и устата - това са симптомите на опустошителната епидемия, която отнема живота на близо 80 процента от населението на Южна Америка преди около 500 години. Опасната зараза пристига от Европа. Ацтеките я наричат коколицли - "болест".

Епидемията е донесена в Мексико от испанските завоеватели половин хилядолетие преди COVID-19. Тя се превръща в една от най-смъртоносните в човешката история: 15 милиона души от коренното население на Мексико и Гватемала стават нейна жертва в периода от 1545-а до 1550-а година и от 1576-а до 1578-а. Трябва да минат няколко века, докато броят на населението се възстанови.

"Испанските завоеватели носят различни болести на американския континент - първо едра шарка, а по-късно и други европейски заболявания като морбили и грип", обяснява етноложката Антйе Гунзенхаймер от университета в Бон пред "Дойче Веле".

Бягство към религията

Много хора от коренното население търсят спасение в религията. Мисионерските ордени обещават на местните жители, че като християни те няма да бъдат засегнати от болестите. В резултат хората се преместват в нови селища, в които обаче живеят по-натясно и се оказват още по-лесни жертви на болестта.

Векове по-късно протестантски пастори в Бразилия наричат новия коронавирус "стратегия на Сатаната" и проповядват, че вярата е най-добрият лек срещу COVID-19.

Има ли място за сравнение с новия вирус?

Александър Хербиг е археогенетик - изследва еволюцията на човешките болести. Според него, общото между коколицли и коронавируса не е много: "При коколицли роля играят няколко различни причинители на заболяването, засегнат е не целият свят, а само няколко региона в Латинска Америка, и смъртността е много висока".

Когато испанците завладяват Мексико, най-страшното им оръжие не са мечовете, а вирусите

Преди две години международен изследователски екип, в който участва и Хербиг, прави сензационно откритие и разбира какво е причинило мексиканската пандемия.

"При няколко индивида (от проучените останки на 29 жертви на коколицли) успяхме да идентифицираме генома на свързана с тифа салмонелна бактерия, която се нарича паратиф C", разказва Хербиг.

Нови болести ще продължат да възникват

Въпреки разликите между Ковид-19 и паратифа, ученът открива и паралели: "И при двете заболявания съществува феноменът, че засегнати хора без проявени симптоми могат да заразят други".

И днес тифът и по-слабите паратифни заболявания остават сериозна заплаха, от която по данни на Световната здравна организация страдат повече от 30 милиона души годишно. Симптомите са висока температура, стомашно-чревни проблеми и дехидратация. По данни на СЗО жертвите са около 200 хиляди годишно.

Александър Хербиг смята, че човечеството ще трябва да продължава да се адаптира към новите причинители на заболявания в бъдеще. Той посочва като пример нарастващия брой антибиотично устойчиви бактерии: "Макар те да не са свързани с вирусни заболявания като актуалното, развитието им също е много тревожно.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14426):
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
11.11.2024 Недостиг на назална грипна ваксина за децата в аптеките
10.11.2024 Здравният министър: Имаме едва пет позитивни проби за грип и 500-600 позитивни теста за COVID-19 за седмица
06.11.2024 Пускат противогрипната ваксина за деца в аптеките от понеделник
Още новини от Международни новини:
В Гърция арестуваха членове на българска банда, принуждавала свои...
Австрия е напът да се откаже от ветото за Шенген срещу България и...
МНС издаде заповеди за арест срещу Нетаняху, Галант и "вероятно л...
Завръща се в Европейската сметна палата
Тази държава въвежда строги ограничения за достъп на деца до соци...
Проф. Кънчев: Така както е разписана ядрената доктрина, Русия е в...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).