Зърнопроизводителите от Добруджа са доволни
На места "умните“ комбайни отчели в определени моменти впечатляващите тон-тон и двеста кг от декар, което е невиждан досега рекорд.
"Жътвената кампания тази година се оказа неочаквано добра. Първоначално всички бяхме скептични, но средните добиви са над 630 кг от декар, което е прецедент. Досега не бяхме жънали толкова, това определено е приятна изненада“, коментира пред "Телеграф“ Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
Тази година добивите нямали ясно изразено райониране по сорт или тип почва. Ранна, средна и късна пшеница се представили еднакво добре.
На много места добивът стигнал 850-900 кг/дка, но отделни фермери се хвалели, че на моменти комбайните им отчитали по 1 тон от декар. Имало обаче и отделни полета, където ожънали скромните 400-500 кг.
"Масово тази година между нас си говорим, че по-слабите полета се справиха по-добре. Но като цяло не сме имали толкова висок среден добив. Отдаваме това на метеорологичните условия през май – дъждове и топло време с температури 22-25°C, което способства за наливане на пшеницата. Можем да кажем, че имахме късмет с времето“, коментира Радостина Жекова приключилата вече жътвена кампания. Тя припомни, че миналата година средният добив е бил около 540 кг от дка.
В Русенско също се хвалят с по-добри резултати от миналогодишните. Средно в региона са прибрани по около 650 кг от декар, а през 2023 г. добивът е бил под 600 кг от декар, каза пред "Телеграф“ председателят на Регионалния съюз на фермерите "Дунавско зърно“ Милен Коев.
Зърнопроизводителите извадиха късмет с времето през май, което бе благоприятно за есенниците. Но сушата и жегата сега вещаят проблемна реколта с пролетните култури – слънчоглед и царевица.
Ситуацията при царевицата обаче е доста притеснителна по нейните думи. Заради два месеца суша, съчетана с високи температури и вятър, част от хибридите не са били опрашени, което със сигурност ще редуцира добива. Жекова очаква обаче резултатът да е приблизително на нивото от миналата година, когато пак имаше сухо и горещо лято. Вероятно стопаните в Добруджа ще изкарат между 150 и 600 кг от декар или средно около 400 кг/дка.
"Царевицата и слънчогледът заемат голям процент в нашето производство, а не можем да постигнем хубави резултати. Няма дори редуване на годините, имаме три поредни години с изключително неблагоприятни климатични условия за развитието на тези култури“, допълни Коев.
Заради високите температури жътвата на пшеницата подрани с две седмици, такива са очакванията и за царевицата и слънчогледа. От земеделското министерство дори отбелязват, че в някои райони е започнало преждевременно прибиране на слънчогледа заради сухото и горещо време.
За сравнение, миналата година по същото време са били прибрани около 5,7 милиона тона. Средният добив от декар е по-голям – 570 кг срещу 548 кг през 2023. Това е ръст с 4%.