Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Знаете ли какво е социална тревожност
Автор: Екип Burgas24.bg 16:44 / 11.12.2024Коментари (0)448
©
Може да имате социална тревожност, ако се страхувате да бъдете в определени социални среди или ситуации, като например да посещавате големи партита или да сте сред тълпи. 

Как се отървавате от социалната тревожност? Идентифицирането на задействащите фактори и предизвикването на себе си са начини да се справите и да преодолеете тези неудобни чувства.

Някои от тези съвети могат да помогнат, но е важно да говорите с доставчик на здравни услуги, ако социалната ви тревожност пречи на ежедневието ви.Прочетете, за да научите как да преодолеете или да се справите със социалната тревожност и кога да се свържете с доставчик на здравни услуги, пише Health.

Какво е социална тревожност?

Социалната тревожност е един от най-често срещаните проблеми, свързани с психичното здраве . Социалното тревожно разстройство включва страх от социални ситуации и може да причини симптоми на тревожност, когато ядете, говорите пред други хора или се срещате с нови хора. Може да се страхувате от това, че другите ще ви оценяват негативно или съдят. Хората, които са социално тревожни, може да си помислят неща като: "Всички ме смятат за скучен“ или "Този ​​човек ме намира за непривлекателен“.

Въпреки че е обичайно понякога да изпитвате тревожност в различни социални условия, това е различно от диагнозата социално тревожно разстройство, което трябва да отговаря на определени диагностични критерии (т.е. да продължава определен период от време, да причинява значителен дистрес и др.).

Тази тревожност може да се прояви и физиологично. Симптомите на социално тревожно разстройство включват:

Изчервяване

Прекомерно изпотяване

Гадене

Треперене

Проблем с говоренето

Социалната тревожност 

Тези симптоми могат да бъдат толкова дълбоки, че да продължат дни или седмици преди да настъпи социалната ситуация. Социалната тревожност може да ви затрудни да ходите на работа или училище и да поддържате приятелства, а също така може да доведе до това, че някой напълно избягва социални ситуации.

1. Избягвайте алкохола

Алкохолът и купоните обикновено вървят ръка за ръка. Обичайно е хората със социална тревожност да искат да изпият няколко питиета, тъй като алкохолът може да изглежда като начин да ви помогне да се почувствате по-малко възпрепятствани.

Разчитането на алкохол, за да се отпуснете, може да се превърне в проблем. Може да имате нужда от повече и повече алкохол, за да намалите безпокойството, ако изградите толерантност.Колкото по-без задръжки ставате, толкова по-вероятно е да се държите по начини, които само ще засилят социалната ви тревожност по-късно.

Разчитането на алкохол, макар и да изглежда полезно в краткосрочен план, често може да влоши социалната тревожност, тъй като действа като бързо решение и не ви позволява да изградите необходимите умения за справяне. С други думи, избягването влошава безпокойството в дългосрочен план.

2. Предизвикайте себе си

Предизвикайте себе си да присъствате на парти, без значение колко искате да оттеглите отговора си. Отнема време, но в колкото повече социални ситуации се поставяте, толкова по-удобно ще се чувствате. Един от начините да се принудите да отидете е да поканите приятел със себе си. Те могат да ви държат отговорни и да ви преведат през вратата, ако се замисляте.

3. Противодействие на негативните мисли

Може да се чувствате неуверени в социални ситуации и да вярвате, че другите ще ви съдят. Един от начините за облекчаване на социалната тревожност е да се противопоставите на негативните мисли, които засилват страховете ви. Идентифицирайте мисли като: "Хората ще ме помислят за глупав“ и след това етикетирайте мислите като негативни.

Хората със социална тревожност често увеличават негативните мисли и приемат, че най-лошото ще се случи. Опитайте се да мислите за тези мисли логично. Запитайте се защо хората на партито биха ви помислили за глупав. Може би мислите, че ще ви оценят негативно, ако треперете и ви е трудно да говорите.

Потърсете доказателства, които доказват, че вашите негативни мисли са погрешни. Вашето предположение базирано ли е на истина или предполагате какво ще си помислят другите? Бихте ли мислили същото за някой друг, ако нещата се обърнат? Тогава ще искате да замените тези мисли с положителни или неутрални като: "Ще водя интересни разговори с нови хора“.

4. Идентифицирайте тригерите

Може да е полезно да определите какво предизвиква социалната ви тревожност, за да помогнете за лечението й. Често срещаните задействания включват:

 

Запознанства

Ядене или пиене пред хора

Ходене на интервюта за работа

Среща с нови хора

Публично говорене

Използване на обществени тоалетни

 

Опитайте се да следите кога сте тревожни. Отбележете ситуацията, включително какво правите, къде сте били и вашите симптоми. Най-добре можете да се справите със социалната тревожност, когато знаете какво предизвиква симптомите ви.

5. Запознайте се с нови хора

Разговорът само с няколко души, които вече познавате, не се справя със социалната тревожност. Не е нужно да се представяте на всеки купонджия, но може да ви помогне да се разклоните и да се запознаете с нови хора. Поставете изпълнима цел: Представете се на трима нови души и проведете петминутен разговор с всеки човек.

Не е задължително да са трима нови хора, разбира се. Можете да се стремите само към един нов човек, в зависимост от това колко тежка е социалната тревожност. Поставянето на цел, преди да пристигнете на партито, ви дава нещо, върху което да се съсредоточите и да се почувствате добре, когато я постигнете.

6. Планирайте напред

Може да се паникьосвате , че няма с кого да говорите на събитие или че не можете да проведете разговор. Елате подготвени с шепа теми, по които се чувствате комфортно да говорите. Може да говорите за последния филм, който сте гледали, или книгата, която сте прочели.

Друга идея е да репетирате няколко уводни реплики пред огледалото или с приятел преди партито. Това ще ви помогне да добиете представа как бихте започнали разговор. Задавайте въпроси, когато се съмнявате на партито. Говорете с хората за тях самите или ги попитайте откъде познават домакина.

 

7. Обърнете се към другите за подкрепа

Може да се чувствате по-малко сами в страха си, ако говорите с другите за това. Обърнете се към доверени приятели и семейство, които могат да ви помогнат да преосмислите негативните си мисли и да ви осигурят състрадание и подкрепа.

Някои хора намират групите за подкрепа за полезни. Други хора със социална тревожност могат да споделят как се справят със страховете си. Може да научите нови начини да преодолеете собствените си негативни мисли. Тези групи са достъпни лично или онлайн.

8. Разпознавайте симптомите и поведението на избягване

Изкушаващо е да кажете на домакина, че току-що сте се сетили за предишен ангажимент в деня на партито. Отказът от плановете обаче вероятно ще влоши социалната ви тревожност. Може да почувствате облекчение, когато избягвате социални събития. Това облекчение само засилва поведението ви на избягване , влошавайки симптомите ви.

Разпознайте симптомите на социална тревожност: Може да се изчервите, да имате ускорен пулс или да треперите при мисълта, че отивате на парти.2Уверете се, че тези симптоми са нормална реакция на негативните мисли, но че умът ви вероятно е изкривил тези страхове. Предизвикайте себе си да присъствате на партито, вместо да го избягвате.

9. Вземете го стъпка по стъпка

Не е необходимо незабавно да преодолявате социалната тревожност. Знайте, че ще ви отнеме време, за да се научите как да се справяте със страховете си, и го вземете стъпка по стъпка. Изберете цели, които ви карат да се чувствате малко неудобно, но не ви карат да се паникьосвате.

Стремете се да говорите с един нов човек на парти, например. Може би можете да говорите с двама нови хора на следващото парти. Колкото повече виждате, че разговарянето с нови хора не е толкова трудно, колкото очаквате, толкова повече това ви обезсмисля към вашите страхове.

10. Говорете с терапевт

Доставчик на психично здраве, като психолог, психиатър или терапевт, може да помогне при диагностицирането и лечението на социална тревожност. Когнитивно-поведенческата терапия (CBT) или разговорната терапия е един от най-разпространените начини за лечение на социална тревожност. Доставчикът на психично здраве ще ви помогне да се справите с негативните мисли, да ги преформулирате и да развиете нови начини за реагиране в социални ситуации.4

Доставчикът на психично здраве може също да ви научи на техники за релаксация, като дълбоко дишане и внимание . Можете да използвате тези техники в терапията с експозиция, която ви поставя в ситуации, които ви причиняват безпокойство.

 

11. Опитайте дихателни стратегии

Дълбокото дишане е техника за релаксация, която помага за понижаване на кръвното налягане и сърдечната честота. Можете да използвате дълбоко дишане в социални ситуации, за да се отпуснете и да намалите симптомите.

 

Ето един метод за практикуване на дълбоко дишане:

Оттеглете се на тихо място и след това седнете неподвижно или легнете.

Поставете едната си ръка на корема, другата на сърцето.

Бавно вдишайте. Ще почувствате, че стомахът ви се повдига.

Задръжте дъха си за няколко броения и след това бавно издишайте. Ще почувствате, че коремът ви пада.

 

12. Изчакайте

Не се укорявайте, ако опитате всичко и все още се чувствате тревожни. Отделете 15-20 минути за себе си и имайте предвид, че тревожните чувства ще изчезнат. Знаейки, че тези чувства ще преминат, може да бъде полезно до известна степен.

 

Кога да се свържете с доставчик на здравни услуги

Важно е да се свържете с доставчик на здравни услуги, ако социалната тревожност пречи на ежедневието ви. Обърнете се към доставчик на психиатрични грижи, ако тревожността ви засяга способността ви да ходите на училище или да работите или да поддържате връзки.

 

Групите за подкрепа, обучението за социални умения и терапията с експозиция могат да помогнат за облекчаване на социалната тревожност. Експозиционната терапия ви поставя в ситуацията, от която се страхувате, като ви помага да преминете от мислене за събитието към действително преживяване. CBT може да лекува тежки случаи на социална тревожност самостоятелно или в комбинация с лекарства.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
България и Войната в Украйна
Влизането на България в Шенген
Туризъм
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: