Защо да не пием чай в пакетчета
През студените месеци чаят е една от любимите ни напитки, с която сгряваме както тялото, така и душата си. Rазбира се, най-леснo ни е да използваме този в пакетчета, а на пазара се предлага наистина голямо разнообразие. Но, за съжаление, това далеч не е най-здравословната алтернатива.
Редица научни изследвания в последните години ни предупреждават за огромното количество микропластмаса, което поглъщаме ежедневно, както и за вредите от него за здравето ни. А като един от продуктите, които отделят най-много, се посочват именно чаените торбички.
Сега учени от UAB Department of Genetics and Microbiology към Universitat Autònoma de Barcelona се заемат със задачата да установят за какво конкретно количество става въпрос. И резултатите са повече от притеснителни. Торбичките са съставени от полимери, които отделят частици микропластмаса и нанопластмаса, когато са потопени в горещата вода.
Данните сочат, че става дума за 1.2 милиарда частици полипропилен с размер около 136 нанометра за един милилитър точност. Частиците целулоза с големина 244 нанометра са 135 милиона на милилитър. Частиците найлон с големина 138 нанометра са 8.81 милиона на милилитър. И сами можем да си представим какво огромно количество от тях плуват във всяка чаша чай, която си направим.
Освен подробен анализ на микро- и наночастиците, учените за пръв път извършват и проучване как те си взаимодействат с човешките клетки. И се доказва, че клетките в червата, които произвеждат слуз, са тези, които абсорбират най-голямо количество от погълнатите частици. Някои от тях пък са толкова малки, че успяват да проникнат дори в клетъчното ядро, където се съхранява генетичната информация. И това значи, че те могат да оказват сериозно влияние върху клетъчните функции, което е наистина притеснително, пише Earth.com.
На базата на тези изводи учените призовават за законови регулации, свързани с материалите, които се използват в продукти за директна консумация. А това, което ни остава на нас като потребители, е да не спираме да правим своя информиран избор. В случая - винаги да предпочитаме насипен чай, който да запарваме, за да избегнем вредните пластмасови примеси в него, пише lifestyle.bg.